Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଅଧା ଦୁନିଆ ଘରେ ବନ୍ଦ: ୩୦ ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ପୃଥିବୀର କମ୍ପନ

5/04/2020 at 12:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୪ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଲକଡାଉନ ରହିଛି | ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ନ ଯିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ପ୍ରାୟ ଚାରି ବିଲିୟନ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଅଧା ବିଶ୍ୱ ଘରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ପରିବହନ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ବ୍ୟବସାୟର ଗତି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି |

ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣରୁ ଭୂବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହି ଶାନ୍ତି ପୃଥିବୀର ଉପର ସ୍ତରରେ କମ୍ପନ ସ୍ତରକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବସ୍, କାର୍, ଟ୍ରେନ୍ କିମ୍ବା କାରଖାନାର ଗତି ଯୋଗୁଁ ଏହି କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବେଲଜିୟମର ରୟାଲ୍ ଅବଜରଭେଟୋରୀର ଭୂବିଜ୍ଞାନୀ ଥୋମାସ୍ ଲେକୋକ କହିଛନ୍ତି। କେବଳ ବ୍ରୁସେଲ୍ସରେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପୃଥିବୀର କମ୍ପନ ୩୦ ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଇଛି ।

ଆମେରିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀରେ ଚାରି ବିଲିୟନ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ହେଉଛି ଭୂକମ୍ପବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଏହି ସମୟରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଭୌଗଳିକ ଗତିବିଧିକୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ | କମ୍ ଶବ୍ଦ ସହିତ ଏସବୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ବୋଲି ଥୋମାସ୍ ଲେକୋକ କହିଛନ୍ତି।

ବେଲଜିୟମ ସ୍ଥିତ ରୟାଲ ଅବଜରଭେଟୋରୀ ଅନୁଯାୟୀ ଭୂକମ୍ପ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପୃଥିବୀର କମ୍ପନକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ଭୂତଳ କେନ୍ଦ୍ର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପୃଥିବୀରେ ଶାନ୍ତି ହେତୁ ଏହା ବାହ୍ୟରୁ ଶୁଣାଯିବା ସହିତ ନିମ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଶୁଣାଯାଉଛି |

ଭୂବିଜ୍ଞାନୀ ଲେକୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀର ଉପର ସ୍ତରର କମ୍ପନ ହ୍ରାସ ସୂଚାଉଛି ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକମାନେ ଲକଡାଉନ୍ ନିୟମ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀର କମ୍ପନରେ ହ୍ରାସର ଆକଳନ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇପାରିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଲକଡାଉନ ନିୟମ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ଏକମାତ୍ର ସୁରକ୍ଷିତ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ଘରେ ରହିବା । ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ୍ ଏହାର ସରକାରୀ ନୀତି ଘୋଷଣା କରିବାରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିଳମ୍ବ କରିଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍, ନ୍ୟୁୟର୍କ, କାଲିଫର୍ନିଆ, ଉତ୍ତର କାରୋଲିନା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଆମେରିକୀୟ ରାଜ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts