Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମାଇଣ୍ଡ୍: ଛତିଶଗଡରେ ପହଞ୍ଚିଲେଣି, ଓଡ଼ିଶା ଆସିପାରନ୍ତି, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

1/06/2020 at 8:07 PM

ଛତିଶଗଡ଼୧/୬: ଛତିଶଗଡରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପଙ୍ଗପାଳ। ସୀମାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଭିତିରେ ଆତଙ୍କ। କେତେବେଳେ ବି ପଙ୍ଗପାଳ ଓଡିଶାରେ ପହଞ୍ଚିପାରନ୍ତି। ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏସଓପି ଜାରି କରିଥିବା ବେଳେ ନୋଡାଲ ଅଫିସରମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପଟେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଛତିଶଗଡରେ ପହଞ୍ଚିଲେଣି, ଓଡ଼ିଶା ଆସିପାରନ୍ତି। ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀଙ୍କ ଟେନସନ୍ ବଢ଼ିଲାଣି। ମୁକାବିଲା ନେଇ ସରକାର ଜାରି କଲେ ଏସଓପି।  ଛତିଶଗଡର କୋରିଆ ଜିଲ୍ଲା ଭରତପୁର ଇଲାକାରେ ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ବାଜାବାଣ ଧରି ଲୋକେ ପଙ୍ଗପାଳ ଘଉଡ଼ାଉଛନ୍ତି। ଆଫ୍ରିକାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଦେଇ ଆସିଥିବା ଆସିଥିବା ଏହି ପଙ୍ଗପାଳ ଦଳଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମାଇଣ୍ଡ। ଯେଉଁଠି ବସୁଛନ୍ତି ଚରିଯାଉଛନ୍ତି । ଏନେଇ ଛତିଶଗଡ କୃଷି ବିଭାଗ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି। ଭରତପୁର ଇଲାକାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ କୃଷି ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ପହଞ୍ଚି ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏଣେ ପଙ୍ଗପାଳ ଭୟରେ ସୀମାବର୍ତ୍ତି ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀ ଭୟଭୀତ ହେଲେଣି। ବିଶେଷ କରି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ବରଗଡ଼ ସମ୍ବଲପୁର, ନବରଙ୍ଗପୁର, ନୂଆପଡ଼ାରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଭିତରେ ସଚେତନା ପାଇଁ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପଙ୍ଗପାଳ ମୁକାବିଲା ନେଇ ଏସଓପି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ସର୍ଭେ ପାଇଁ ଟିମ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଟିମରେ ଜଣେ କୀଟତତ୍ତ୍ବବିତ ଅଛନ୍ତି। ଏମାନେ କେଉଁ ଅଂଚଳରେ ପଙ୍ଗପାଳ ରହିଛନ୍ତି ମ୍ୟାପିଂ କରି ସରାକରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେବେ । ସେଥିପାଇଁ ବ୍ଲକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷକୁ ସୂଚନା ଦେବେ । କୀଟନାଶକ ମହଜୁଦ ରଖିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ମୁକାବିଲା ନେଇ ନୋଡାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts