Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, ଯାହାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନାମ ନାହିଁ

14/05/2021 at 7:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୫: ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଆକାର ଅନୁସାରେ ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ଲମ୍ବା ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୬୭,୯୫୬ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଛି । ବ୍ରିଟିଶମାନେ ୧୬ ଏପ୍ରିଲ ୧୮୫୩ ରେ ଭାରତରେ ରେଳପଥ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆଜି ଟ୍ରେନଗୁଡିକ ଭାରତୀୟ ରେଳର ୭୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟେସନ ଦେଇ ଯାଉଛି । ଭାରତରେ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଏକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନାମ ୱେଲିଙ୍ଗଟନ୍ ଯାହା ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟରେ ପଡିଥାଏ ।

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଭାରତରେ ଏକ ଏପରି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଅଛି ଯାହାର କୌଣସି ନାମ ନାହିଁ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବର୍ଧମାନ ଜିଲ୍ଲାର ରଇନା ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଏପରି ଷ୍ଟେସନ୍ ଯାହାର କୌଣସି ନାମ ନାହିଁ । ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ଏହି ଷ୍ଟେସନ୍ ୨୦୦୮ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କିନ୍ତୁ ଏହାର କୌଣସି ନାମ ନାହିଁ ।

ଷ୍ଟେସନର ନାମ ନ ରଖିବାର କାରଣ ଅଧିକାର-କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ରଇନା ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ‘ରଇନାନଗର ଷ୍ଟେସନ’ ମଧ୍ୟରେ ମତାନ୍ତର । ଷ୍ଟେସନରେ ନାମହୀନ ହଳଦିଆ ନେମପୋଷ୍ଟ ହେଉଛି ରଇନାନଗର ଏବଂ ରଇନା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ହେବାର ପ୍ରତୀକ । ଷ୍ଟେସନକୁ ପଡୋଶୀ ଗାଁକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀ ଷ୍ଟେସନର ନାମକରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ବାଙ୍କୁରା-ଦାମୋଦର ରେଳ ରୁଟ୍ କୁହାଯାଉଥିଲା, ନାରୋ ଗେଜ୍ ଦେଇ ଯାଉଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ନାରୋ ଗେଜକୁ ବ୍ରଡ୍ ଗେଜ୍ ରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାଗଲା, ରାଇନା ଗାଁରେ ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟେସନ୍ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଗଲା ।

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିବାଦ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟେସନର କୌଣସି ନାମକରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହି ନାମହୀନ ଷ୍ଟେସନରେ ୯ ଟି ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକିଥାଏ । ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଟିକେଟ୍ ଉପରେ ରଇନାନଗର ହିଁ ଲେଖା ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts