Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁନିଗୁଡା : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ୪ଟି ବଗି ଲାଇନଚ୍ୟୁତ, ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଘାଟିରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ବ୍ରେକ୍ ଫେଲ୍ ହେବାରୁ ଟ୍ରକ୍କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶନିବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୭୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ଆଲମିରାରେ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତାକଡରୁ ରମାଦେବୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଚିହ୍ନଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାରହା ଶିକାର ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ବିଛାଇଥିଲେ, ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଚାଲିଗଲା ନିଜ ଜୀବନ
  • ||
  • ସୋର : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ପୁଣି ବଢାଇଲା ସହଯୋଗର ହାତ, ବାହାରିନ୍‌ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପଠାଇଲା କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା
  • ||

୫୦ବର୍ଷ ପରେ … ଭାରତକୁ ଧମକାଇବାକୁ ୧୯୭୧ରେ ଆମେରିକା ପଠାଇଥିଲା ବୁଡାଜାହାଜ, ଏବେ ସାଥ୍‌ ଦେବା ପାଇଁ ପଠାଇଛି ‘ନିମିଜ୍’

21/07/2020 at 10:08 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୦୭: ସମୟ କିପରି ବଦଳୁଛି । ସମୟ ବଦଳିବା ସହିତ ମିତ୍ର ମଧ୍ୟ ବଦଳିଥାଏ । ଅତିକମ୍‌ରେ ୫୦ବର୍ଷ ତଳେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରିଚାର୍ଡ ନିକସନ ଭାରତକୁ ଧମକାଇବା ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଜର ଏକ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ କ୍ୟାରିୟର US Enterpriseକୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗରକୁ ପଠାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେହି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ନିଜର ପରମାଣୁ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ US Nimitzକୁ ସେହି ବଙ୍ଗୋପସାଗରକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌କୁ ଚେତାଇବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ।

୫୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ମାନେ ୧୯୭୧ରେ ଭାରତ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମରେ ସ୍ଥିତ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଲଢୁଥିଲା । ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଭାରତ ବିଜୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ହତାଶ ଦେଖି ଆମେରିକା ନିଜର ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ବ୍ୟବହୃତ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପଠାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୨୦୨୦କେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନ୍‌ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଦେଖାଯାଉଛି । ଡିସେମ୍ବର ୧୯୭୧ରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ନିଜର ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ବଙ୍ଗୋପସାଗରେ ପଠାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇ ସୋଭିୟତ ୟୁନିୟନ (ରୁଷ) ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ନିଜର ପରମାଣୁ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ମୁତୟନ ରଖିଥିଲେ ।

ସର୍ବଦା ନିଜର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ପାଇଁ ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ହଇରାଣ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌କୁ  ଏବେ ସମୁଦ୍ରରେ ଘେରିବାକୁ ଭାରତ ବଡ ପ୍ଲାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏଥିଲାଗି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି। ଭାରତର ବଡ  ୱାର ଗେମରେ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛି ଆମେରିକା  । ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜରେ ଭାରତ-ଆମେରିକା ନୌସେନା କରିବେ ମିଳିତ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ । ଏଥିପାଇଁ ସୋମବାର ଦିନ ଆଣ୍ଡାମାନରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛି  ଆମେରିକାର ସବୁଠୁ ବଡ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ‘ନିମିଜ୍’ । ଆଣବିକ ଶକ୍ତିରେ ପରିଚାଳିତ ଏହି ବିମାନବାହକ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ୯୦ଟି ଫାଇଟର ଜେଟ୍ ସହିତ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସର ନାମ PASSEX ରଖାଯାଇଛି ।  

‘ନିମିଜ୍’ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିମାନବାହକ ଜାହଜ । ‘ନିମିଜ୍’ର ଜାର ହୋଇଥିବା ଚିତ୍ର ଓ ଭିଡିଓ ଅନୁସାରେ ଏଥିରେ ୧ଲକ୍ଷ ଟନରୁ ଅଧିକ ଜିନିଷ, ୯୦ଟି ଫାଇଟର ଜାହାଜ ଯିବାଆସିବା କରିପାରିବ । ‘ନିମିଜ୍’ ୪୫,୪୦୦ଟନ ଓଜନ ଓ ୩୬ଟି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜର କ୍ଷମତା ରଖିଥିବା ଭାରତୀୟ ବିମାନବାହାକ ଜାହାକ ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍‌ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟର ସୂଚନାରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି ।  

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ ଆମେରିକା ଜାପାନା, ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ କରିସାରିଛି । ଚାଇନା କୁ ଚେକ୍ ଦେବାକୁ ଗତ ମାସରେ ଭାରତ ଓ ଜାପାନ ମାଲକା ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ରେ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ କରିଥିଲେ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାପାନ, ଆମେରିକା ଓ ଭାରତର ନୌସେନା ମାଲାବାରରେ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ କରିଥାନ୍ତି ।

ଆଗକୁ ଏଥିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ ଉଭୟ ଆମେରିକା ଓ ଭାରତ ଏକାଠି ହୋଇ ଚୀନ୍‌ର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେଉଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଓ ଚୀନ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରାମନ୍ତ୍ରକ ଅନ୍ଦାଜକୁ ନଜର ରଖି ଦୁଇ ଦେଶର ଏହି ଯୁଦ୍ଧ୍ୟଭ୍ୟାସ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts