Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ମାୟାନଗରୀ ପାଇଁ ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଚିନ୍ତାଜନକ, ‘ରେଡ ଆଲର୍ଟ’ ଜାରି କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ

21/07/2021 at 6:40 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୧/୦୭ : ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ର ମୁମ୍ବାଇରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ‘ରେଡ ଆଲର୍ଟ’ ଜାରି କରିଛି। ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ଜୟନ୍ତ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ‘ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ’ ଜାରି କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ‘ଅନୁକୂଳ ସମସାମୟିକ ଅବସ୍ଥା’ ହେତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ପରେ ବୁଧବାର ଦିନ ଏହାକୁ ‘ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ’ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ରବିବାର ଏବଂ ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ମହାନଗରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା।

ଜୟନ୍ତ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଆଜି ଏବଂ ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଅନୁକୂଳ ସମସାମୟିକ ଅବସ୍ଥା ରହିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଉପକୂଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବର୍ଷାର ତୀବ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପଡୋଶୀ ଅଞ୍ଚଳରେ “ଏୟାର ସିଷ୍ଟମ” ଯୋଗୁଁ କୋଙ୍କଣ ତଥା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା ହେବ।

ଆଇଏମଡି ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି। ଥାନେ ଏବଂ ପାଲଘରରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ନାଭି ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପାଲଘରର କିଛି ଅଂଶରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ହେଉଛି।

କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନଲାଇନ ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ଡର କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି। କାରଣ ଡେଲିଭରି ଏଜେଣ୍ଟ ଉପସ୍ଥିତ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ବର୍ଷା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କ ସରଚାର୍ଜ ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି।

ଜୁଲାଇ ୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କାରଣ ମୁମ୍ବାଇ, ଥାନେ, ପାଲଘର ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ ଜାରି ହୋଇସାରିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ।

ଲଗାତାର ହେଉଥିବା ବର୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଏମସି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ନ ହେଲେ ଘରୁ ନବାହାରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ରବିବାର ଦିନ ମୁମ୍ବାଇରେ ବର୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ୩୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଚେମ୍ବୁରର ମହଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ପରେ ଅନେକ ଘର ଉପରେ କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ିବା ପରେ ୧୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ବିଏମସି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଏମଡି ସହର ଏବଂ ଉପକଣ୍ଠରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ତଥା ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୪୫-୫୦ କିଲୋମିଟରରୁ ୬୦ କିଲୋମିଟର ହୋଇପାରେ।

   Related Posts