Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିସାରିବା ପରେ ନବଦମ୍ପତ୍ତି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ନୂଆ ଜୀବନ, ନଚେତ୍ ହୋଇଥାଏ ଏମିତି

13/04/2021 at 4:42 PM

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ୧୩/୦୪: ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜନପଦ ବାଗପତ ଜିଲ୍ଲା ବଡଗାଁର ପ୍ରାଚୀନ ମଂଶା ଦେବୀ ମନ୍ଦିର । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭକ୍ତଙ୍କ ମନୋକାମନା ଦେବୀ ମଂଶା ପୂରଣ କରିଥାନ୍ତି । ନବରାତ୍ରୀରେ ଏଠାରେ ଦୁଇଥର ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ, ଯଦିଓ କରୋନା ହେତୁ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ପରମ୍ପରା ଗତ ବର୍ଷ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ।

Mansa Devi Temple Meerut: Mata Make All Wish Come True - मेरठ के इस मंदिर  में आंखें खोलकर मांगें मन्नत, मां मंशा देवी करती हैं हर मनाकामना पूरी -  Amar Ujala Hindi

ଗାଁର ଶେଷ ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ପ୍ରାଚୀନ ମଂଶା ଦେବୀ ମନ୍ଦିରର ଏକ ପୁରୁଣା ଇତିହାସ ରହିଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ଏଠାକୁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଗାଁର ନବାଗତମାନେ ମଧ୍ୟ ମା’ଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପରେ ହିଁ ସେମାନଙ୍କର ନୂତନ ବିବାହିତ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ।

ପ୍ରାଚୀନ ବିଶ୍ୱାସ ହେଉଛି ଯେ ଲଙ୍କାପତି ରାବଣ ହିମାଳୟ ପର୍ବତରୁ କିମ୍ବା କିଛି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରୁ ମଂଶା ଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଆଣିଥିଲେ । ରାବଣଙ୍କୁ ବଡଗାଁର ଜଙ୍ଗଲରେ କ୍ଲାନ୍ତ ଲାଗିବାରୁ ସେ ସେଠାରେ ଗାଈ ଚରାଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେଇ କହିଥିଲେ ଅବସର ପରେ ସେ ମୂର୍ତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିବେ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଭୂମିରେ ନରଖି ନିଜ ହାତରେ ରଖିଥିବେ ।

Maa Mansa Devi Mandir In Meerut And All Wishes In Temple Are Fulfille - मां  मंशा देवी करती है हर मुरादें पूरी, झोलियां भरकर जाते हैं भक्त, देखिए  तस्वीरें - Amar Ujala

ରାବଣ ମୂର୍ତ୍ତି ଲଙ୍କାକୁ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦେବୀଙ୍କ ସର୍ତ୍ତ ଥିଲା ଯେ ଯଦି ସେ ତାଙ୍କୁ ଭୂମିରେ ରଖିବେ ତେବେ ସେ ଆଉ ସେଠାରୁ ଉଠିବେ ନାହିଁ । ମୂର୍ତ୍ତିର ଓଜନ ଗାଈ ଜଗୁଆଳ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ତଳେ ରଖିଦେଲା । ଏହା ପରେ ରାବଣ ନିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ପ୍ରୟୋଗ କଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଉଠାଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ ।  ସେବେଠାରୁ ଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସେହିଠାରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ।

   Related Posts