Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

ବିଶ୍ୱର ୫ କ୍ଷମତାଶାଳୀ ମହିଳା, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବିଶ୍ୱର କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ରଖେ ପ୍ରଭାବ

5/03/2020 at 12:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫।୩: ଫୋର୍ବସ ମ୍ୟାଗାଜିନ ବିଶ୍ୱର ୫ କ୍ଷମତାଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କର ଏକ ସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଏବେ  ନିର୍ଭର କରୁଛି କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ। ପୁରୁଷଙ୍କ ଦୁନିଆରେ ଏହି ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ କାନ୍ଧକୁ କାନ୍ଧ ମିଳାଇ କାମ କରୁଥିବା ଏହି ମହିଳାମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦପଦବୀରେ ରହି ଏବେ ବିଶ୍ୱର ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ।

ଏହି ଭଳି ଜଣେ ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ପ୍ରଶିଦ୍ଧ ଜେନେରାଲ ମୋଟର୍ସର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ମେରୀ ବର୍ରା। ଫୋର୍ବସ ମ୍ୟାଗଜିନ ମେରୀଙ୍କୁ କ୍ଷମତାଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କ ସୂଚୀର ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି। ସେ ଜେନେରାଲ ମୋଟର୍ସର ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରିକ୍ ଭେଇକଲ, ସେଲ୍ଫଡ୍ରାଇଭିଂ କାର ଓ ରାଇଡ ସେୟର ସର୍ଭିସରେ ବିପୁଳ ନିବେଶ କରିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଫୋର୍ବସଙ୍କ କ୍ଷମତାଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କ ସୂଚୀର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ଇୟୁରୋପିୟନ କମିଶନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଉର୍ସୁଲା ଭନ ଡେର ଲିୟେନ୍‌। ୭୦ କୋଟି ୟୁରୋପିୟ ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଲିଏନ୍ ଏକମାତ୍ର ମହିଳା। ସେହିପରି ଫୋର୍ବସ ସୂଚୀର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ୟୁଏସ୍ ହାଉସ୍ ଅଫ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେଟିଭର ସ୍ପିକର ନେନସୀ ପେଲୋସୀ। ସେ କ୍ଷମତାଶାଳୀ ଲୋକେ ନିକଟରେ ଜାଣି ଯାଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫ ତାଙ୍କ ସହ ହାତ ନ ମିଳେଇବାରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଭାଷଣ ଶେଷରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସମକ୍ଷରେ ଭାଷଣ ପତ୍ରକୁ ଚିରିଦେଇଥିବାର ସାରା ବିଶ୍ୱ ଦେଖିଛି। ଏହା ଛଡା ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଗତ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ନେନ୍ସୀ ଆଣିଥିଲେ।

ଏହି ସୂଚୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ସେ ଆଉ କେହି ନୁହନ୍ତି ୟୁରୋପିୟ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା କ୍ରିଷ୍ଟିନ୍ ଲେଗାର୍ଡ। ଜିଏ ୟୁରୋପିୟନ ସେଣ୍ଟ୍ରଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ସର୍ବେସର୍ବା। ସେହିପରି ଫୋର୍ବସ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରଖିଥିବା ମହିଳା ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଜର୍ମାନ ଚାନ୍ସେଲର ଏଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲ। ସେ ଜର୍ମାନର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଚାନ୍ସେଲର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୦୫ ମସିହାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଦବୀରେ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts