Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭଲରେ ଗାଁରେ ପହଁଞ୍ଚିଲା ପୁଅ, ମାଆର ଶେଷ କଥା- ଦେହ ପା’ର ଯତ୍ନ ନେବୁ ; ତା ପରେ କେବଳ ଦୁଃଖ, ଶୋକ ଆଉ ଲୁହ…

18/05/2020 at 3:43 PM

ସାନଖେମୁଣ୍ଡି୧୮/୫: ମାଆ ସହ ପୁଅର ଶେଷ କଥା। ମାଆ ମୁଁ ଭଲରେ ଭଲରେ ଗାଁରେ ପହଁଞ୍ଚିଲି। ମାଆ କହିଲା ପୁଅରେ ତୋ ଦେହ, ପା’ ର ଯତ୍ନ ନେବୁ। ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ମାନି ଚଳିବୁ। ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ଦେଖି-ଚାହିଁ ଚଳିବୁ। ବାସ୍‌ ଏତିକି କଥା। ରାତିରେ ପୁଅ ଶୋଇବାକୁ ଯିବା ବେଳେ ହଠାତ୍ ଫୋନ୍‌ ଆସିଲା ତାଙ୍କ ମାଆ ଆଉ ଏ ଦୁନିଆଁରେ ନାହାନ୍ତି। ଏହି କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ବିଦେଶୀ ଫେରନ୍ତା ପୁଅ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଧାର ଧାର ହୋଇ ବୋହି ଗଲା। ଏମିତି ଭାଗ୍ୟର ବିଡ଼ମ୍ବନା ଯେ, ଶେଷ ସମୟରେ ମାଆକୁ ମୁଖାଗ୍ନୀ ଦେଇ ପାରିଲା ନାହିଁ ବିଦେଶୀ ଫେରନ୍ତା ପୁଅ। କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟରର ଆବଦ୍ଧ କୋଠରୀ ଭିତରେ ବିଦେଶୀ ଫେରନ୍ତା ପୁଅ ମାଆକୁ ମନେ ପକାଇ ଗୁମୁରି ଗୁମୁରି କାନ୍ଦୁଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ଆଡ଼ପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଭଳି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ସହ ସୁଶାନ୍ତ ଅହମଦାବାଦରୁ ଫେରି ନିଜ ଗାଁରେ ସକାଳ ୯ଟା ପହଁଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ପହଁଞ୍ଚିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ। କିଛି ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମାଆ- ପୁଅ ଫୋନ୍‌ରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି କିଛି ସମୟ ବୋଧେ ମାଆ ସହ ପୁଅର ଶେଷ କଥା ଥିଲା। ରାତି ନ ପାହାଣୁ ସବୁ ସରିଗଲା। ଦିନ ବେଳେ ଯେଉଁ  ମାଆ ହସ ଖୁସିରେ କଥା ହେଉଥିଲା, ରାତିରେ ଆଖି ବୁଜିଦେଲା।ଏମିତି କେମିତି ହେଲା। ଏହାକୁ ସହଜରେ ହଜମ କରି ପାରୁ ନାହିଁ ବିଦେଶୀ ଫେରନ୍ତା ପୁଅ ସୁଶାନ୍ତ। ପୁଣି ବିଦେଶୀରୁ ଫେରିଥିବା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କୁ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ରଖାଯାଇଛି। ମାଆର ଶେ​‌ଷ ସମୟରେ ବି ରହିପାରିଲା ନାହିଁ ହତଭାଗା ପୁଅ। ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଶୁଣି ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ଓ ନୋଡାଲ ଅଫିସର୍‌ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏପଟେ ମାଆର ସେହି ପୁରୁଣା କଥା ମନେ ପକାଇ ଆବଦ୍ଧ କୋଠରୀ ଭିତରେ ଭୋ ଭୋ ହୋଇ କାନ୍ଦୁଛି ସୁଶାନ୍ତ। ଭିଡିଓ କଲିଂରେ ମାଆର ଶବ ସଂସ୍କାର ଦେଖିଲେ ସୁଶାନ୍ତ

ବାପା-ମାଆ ଛେଉଣ୍ଡ ହୋଇଗଲେ ସୁଶାନ୍ତ। ଛୋଟ ବେଳେ ବାପାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ରୋଗୀଣ ଭଉଣୀ ଏବଂ ମାଆଙ୍କୁ ନେଇ ଜୀବନ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରି ବଞ୍ଚୁଥିବା ସୁଶାନ୍ତ ପୁଣି ନିଜ ମାଆଙ୍କୁ ହରାଇ ଦେଲେ। ଏତେ କମ୍ ବୟସରେ ସଂସାର ସବୁ ବୋଝ ଭଗବାନ ସୁଶାନ୍ତ ମୁଣ୍ଡରେ ଢ଼ାଳି ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ପୁଅ ଅହମଦ।ବ।ଦ ସ୍ପିନିଂ ମିଲରେ କାମ କରୁଥିଲେ ୬ ମାସ ହେବ ସେଠି କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଦୃଶ୍ୟ ମହାମାରୀ କରୋନା ପାଇଁ ଘର ବାହୁଡାର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏବେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟର ସମ୍ମୁଖରେ ମାଆକୁ ମନେ ପକାଇ କାନ୍ଦୁଛି ସୁଶାନ୍ତ।

   Related Posts