Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୭ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ହାଇଦର, ଅନୁମତି ଦେଲେ JMFC
  • ||
  • ICSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ଭାରତ ଆସିବ ପଳାତକ ନିରବ ମୋଦି, ଅନୁମତି ଦେଲେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶ୍ବଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ବାଇଁଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ଆସିଥିଲେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମନାଇବାକୁ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ମାତ୍ର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଉଧାର ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ, ମହିଳା ମଣ୍ଡଳ ସଭାନେତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ ମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ହରସିମରତ କୌର ବାଦଲ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସଂକ୍ରମଣ ଆଗକୁ ଆହୁରି ବଢି ବଢି ଚାଲିବ – ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଗୀତିକାର ପଣ୍ଡିତ କିରଣ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ: ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନେଇଥିଲେ ଭ୍ୟାକସିନ୍
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେ​‌ଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି. ଏସ୍‌. ୟେଦିୟୁରପ୍ପା, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ନେଇଥିଲେ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବର UPDରେ ଜାରି ହେବ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ମୁତୟନ ହେବେ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ
  • ||

ଏହି ଦେଶର ଅଜବ ପରମ୍ପରା: କୌଣସି ପୁରଷଙ୍କର ୨ରୁ କମ୍‌ ପତ୍ନୀଥିଲେ ରହିବେ ଜେଲ୍‌ରେ, ରାଜାଙ୍କର ୧୪ ପତ୍ନୀ- କେମେତି ବାଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

22/10/2019 at 4:20 PM

ଆଫ୍ରିକା ଦେଶର ସ୍ବାଜିଲାଣ୍ଡ ପରମ୍ପରା ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହେ। ଏଠାର ପରମ୍ପରା ଟିକେ ଅଲଗା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଦେଶର ରାଜା ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କୌଣସି ପୁରୁଷର ୨ରୁ କମ ସ୍ତ୍ରୀ ଥିବେ ତାହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ ହେବ। ହେଲେ ସ୍ବାଜିଲାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଏହାକୁ ଭୁଲ ବୋଲି କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ଏହା ଯେ, ଏଠାର ରାଜାଙ୍କର ୧୪ ଜଣ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ବହୁବିବାହର ପ୍ରଥା ରହିଛି।    

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ରାଜାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସ୍ତ୍ରୀ ବାଛିବାର ଏକ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏନେଇ ଅନେକଥର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏଯାଏଁ ଚାଲୁଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସ୍ବାଜିଲେଣ୍ଡ ଦୁନିଆର ଶେଷ ଦେଶ ଯେଉଁଠି ଏବେ ଯାଏଁ ରାଜାରାଣୀଙ୍କ ପରମ୍ପରାର ପାଳନ କରାଯାଉଛି। । ଏଠାର ୬୩ ପ୍ରତିଶତର ଲୋକେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାନରେଖା ତଳେ ଜୀବନ କାଟନ୍ତି। ରାଜା ମସ୍ବିବୀଙ୍କର ୧୪ ଜଣ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି। ରାଜାଙ୍କର ୨୫ରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାଜାଙ୍କର ୧୫ ଜଣ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ହେଲେ ଗତ ବର୍ଷ ଜଣେ ପତ୍ନୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଏଠାରେ ଡାନ୍ସସେରିମନି ନାମକ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ସେପଟେମ୍ବର ମାସରେ ଆୟୋଜିତ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ପାଖାପାଖି ୪୦ ହଜାର କୁମାରୀ କନ୍ୟା ଭାଗ ନିଅନ୍ତି। ଏମାନେ ଟପଲେସ ହୋଇ ପେରେଡ କରନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜା ସାମିଲ ରୁହନ୍ତି। ଏଠାର ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପେରେଡ କରୁଥିବା ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ରାଜା ଜଣଙ୍କୁ ନିଜ ନୂଆ ପତ୍ନୀ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ। ଏହି ପରମ୍ପରା ନେଇ କିଛି ଯୁବତୀ ପେରେଡରେ ଭାଗ ନନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଜରିମନା ଦେବାକୁ ପଡିଥିଲା।

 

   Related Posts