Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ସଂକ୍ରାମକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଫାଉଚିଙ୍କ ସତର୍କବାଣୀ- ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ କେବଳ ଲକ୍ଷଣରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବ, ସଂକ୍ରମଣରୁ ନୁହେଁ

28/10/2020 at 4:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୧୦: ଗୋଟିଏ ପଟେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଓ ଆମେରିକାରେ ଆସନ୍ତା ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ ମାସରେ ରକୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ସଙ୍କେତ ମିଳିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରମୁଖ କରୋନା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭ୍ୟାକସିନ କେବଳ ଲକ୍ଷଣ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରେ। ଆମେରିକାର ପରିଚିତ  ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆନ୍ଥୋନୀ ଫାଉଚି କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭ୍ୟାକସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଫୋକସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ରୋକିବା ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲକ୍ଷଣରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଉପରେ ରହିଛି।

ଡକ୍ଟର ଆନ୍ଥୋନୀ ଫାଉଚି କହିଛନ୍ତି, ଆମେରିକାରେ ଚାରି କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି। ଭ୍ୟାକସିନର ଅନ୍ତିମ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭାଇରସ୍‌କୁ ସମାପ୍ତ କରିବା। କିନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରାଥମିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକେ ପ୍ରଥମେ କରୋନା ଲକ୍ଷଣରୁ ବଞ୍ଚି ଯାଆନ୍ତୁ।

ଆନ୍ଥୋନୀ ପାଉଚି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରାଥମିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏହା ରହିଛି, ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ  ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଭ୍ୟାକସିନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ  ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରିବ। ଏମିତିରେ ଭ୍ୟାକସିନ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସଫଳ  ହୁଏ ତେବେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା  ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ଭ୍ୟାକସିନକୁ ନେଇ ଫାଉଚିଙ୍କ ଏହି ଚେତାବନୀ ଏମିତି ଲୋକଙ୍କୁ ଝଟକା ଲାଗିବ, ଯେଉଁ ମାନେ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ, କିଛି ମାସରେ ଭ୍ୟାକସିନ ଆସିବା ମାତ୍ରେ କରୋନା ସମାପ୍ତ ହୋଇଯିବ। ଫାଉଚି ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭ୍ୟାକସିନ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଓ ମାସ୍କ ପରି ଉପାୟ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିବ।

   Related Posts