Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମା’ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି ଘଟଣା : କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ୩ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଜମିଜମା ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗାଁରୁ ବାସନ୍ଦ, ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଲେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦରଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ଧାରଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ : ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୬୭ ମୃତ
  • ||

‘୧୨ ଯୁଦ୍ଧପୋତ, ୪୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ’ ଜୁଲାଇ ୨୨ରୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଓ ବ୍ରିଟେନର ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ

21/07/2021 at 4:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୦୭ : ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସହିତ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନରୁ କ୍ୱିନ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଗ୍ରୁପର (Queen Elizabeth CSG) ଏଣ୍ଟ୍ରି ହୋଇଛି। ଉଭୟ ସେନା ବାର୍ଷିକ କୋଙ୍କଣ ଅଭ୍ୟାସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। କ୍ଵାଡ ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେନାର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ମହାସାଗରରେ ବ୍ରିଟେନର ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନୌସେନା ସହିତ ଅଭ୍ୟାସ କରିବ। ଭାରତ ସହିତ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏହା ପରେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରକୁ ଯିବ।

ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ୨୨-୨୩ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଅଭ୍ୟାସରେ ୧୨ ଯୁଦ୍ଧପୋତ, ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ଦୁଇଟି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଏବଂ ୪୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏଲିଜାବେଥ୍ CSG ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ F-35B ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସହିତ ସମୁଦ୍ର ଯାତ୍ରା କରିବ। ଏହି ପ୍ରୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ରିଟେନ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏହାର ଦୁଇଟି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ନୌକାକୁ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସମୁଦ୍ରରେ ନାଭିଗେସନ୍ ଏବଂ ଆଇନର ନିୟମ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବ୍ରିଟେନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।

ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ଏଲିଜାବେଥ୍ CSG ଭାରତୀୟ ସେନାର ତିନୋଟି ସେବା ସହିତ ଆରବ ସାଗରରେ ଗୋଆ ତଟରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିବ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ରୁ ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୱାର ବନ୍ଦରରେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିସହ ସିଏସଜି ଏଲିଜାବେଥ ଭାରତୀୟ ସେନାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କାରୱାର ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବେ।

ଜାପାନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସାମରିକ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କ୍ୱାଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ସହ ଗଭୀର ସାମରିକ ସହଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସାମ୍ନା କରୁଛି ଯେଉଁ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିପଦ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଏହି ସମୁଦ୍ର ଭ୍ରମଣରେ, ଏଲିଜାବେଥ CSG ଜାପାନର ସାମୁଦ୍ରିକ ବାହିନୀ ସହିତ ଅଭ୍ୟାସ କରିବ।

ବ୍ରିଟେନ ଏହି HMS କ୍ୱିନ ଏଲିଜାବେଥ ଏବଂ ଏହାର ଟାସ୍କଫୋର୍ସର ପ୍ରଥମ ଯାତ୍ରାକୁ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ନୌସେନା ନିୟୋଜନ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ amerikiya ନୌସେନା ଓ ଜାପାନର ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସହିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବ।

   Related Posts