Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ତାଲିବାନର ପ୍ରଭାବ, ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି ସ୍ଥିତି, ନିଜ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ

6/07/2021 at 5:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬।୦୭: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ତାଲିବାନ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ  ହୋଇ ଉଠିଛି। ତାଲିବାନର ସଦସ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାକୁ ନିଜ କବଜାକୁ ନେଇ ସାରିଲେଣି। ସ୍ଥିତି ଧିରେ ଧିରେ ଜଟିଳ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସାଂପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ଚିନ୍ତିତ। ଉକ୍ତ ଦେଶର ଅନେକ ସହରରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ରହୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଭାରତ ସରକାର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନର ବଢୁଥିବା ପ୍ରଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ନିଜ ଅଧିକାରୀ ଓ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସ୍ଵଦେଶ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି। ଜଣେ ଶୀର୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କାବୁଲ, କାନ୍ଧାର ଓ ମଜାର ଏ ସରିଫ ସହରରେ ଥିବା ଭାରତର କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କାଢିବାର ଯୋଜନା ଉପରେ କାମ କରାଯାଉଛି।

ଆଫଗାନ ସହର ଓ ଭିତର ଅଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଅନେକ ଦେଶ ନିଜର ଦୂତାବାସ ଓ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଦୂତାବାସ ସଞ୍ଚାଳନ ପାଇଁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇ ପଡିଲେଣି। ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲିବାନର ଆକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଆଫଗାନ ଅଧିକାରୀ ଖୋଦ୍ ନିଜର ସରକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଥିବା କ୍ଷେତ୍ରରୁ ପଳାୟନ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ତାଲିବାନ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲାକୁ ନିଜ କବଜାକୁ ନେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପଟେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଆମେରିକା ସେନା ବଗରାମ ଏୟାର ବେସ୍‌ ଛାଡିଛନ୍ତି। ଏହି ଏୟାରବେସ୍ କେବେ ତାଲିବାନଙ୍କୁ ଉଖାଡି ଫିଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଓ ଆମେରିକା ଉପରେ ୯/୧୧ରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ  ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଅଲ କାଏଦାର ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀଙ୍କ ଧରପଗଡ ପାଇଁ ସେନାର କେନ୍ଦ୍ର ରହିଥିଲା।

   Related Posts