Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ବକରିଦ୍‌ରେ ବଳି ପଡିବେନି ଗାଈ ଓ ଓଟ, କଟକଣା ଲଗାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

16/07/2021 at 4:43 PM

ଶ୍ରୀନଗର ୧୬/୦୭ : ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଏଥର ବକରିଦ୍‌ (ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଦହା 2021) ଅବସରରେ ଲୋକେ ଗାଈ ଓ ଓଟଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଗାଈ, ବାଛୁରୀ ଓ ଓଟ ବଳିଦାନ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇ ୨୧ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଦହା ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ବିଶେଷ ଉତ୍ସବରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗାଈ, ବାଛୁରୀ ଓ ଓଟ ବଳି ଦେବା ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତି।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପଶୁ ଓ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗର ଯୋଜନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ସମସ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପଠାଯାଇଛି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର କମିଶନର ତଥା ଆଇଜିପିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଭାରତର ପ୍ରାଣୀ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡ ମତ୍ସ୍ୟ, ପଶୁପାଳନ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ସରକାରୀ ଚିଠିକୁ ଦର୍ଶାଇ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପଶୁ ବଳିଦାନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପଶୁ କଲ୍ୟାଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଇନକୁ କଡାକଡି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଭାରତର ପଶୁ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡ ଅନୁରୋଧ କରିଛି।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଅଦହାରେ ଅଧିକାଂଶ ମେଣ୍ଢା ବଳି ଦିଆଯାଏ। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଗାଈମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବଧ କରାଯାଏ। ଡୋଗ୍ରା ଶାସନ ସମୟରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଗୋହତ୍ୟା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ।

ଇଦ୍-ଅଲ-ଅଦହାକୁ ‘ବଳିଦାନ ପର୍ବ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଇସଲାମରେ ଏହି ପର୍ବ ଇବ୍ରାହିମଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଆଲ୍ଲାଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରି ଇବ୍ରାହିମ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଇସମାଇଲକୁ ବଳି ଦେବାକୁ ରାଜି ହେଲେ। ଅବଶ୍ୟ ଏହା ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଲ୍ଲା ବଳି ଦେବାକୁ ଏକ ମେଷଶାବକ ପଠାଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ପର୍ବକୁ ବକ୍ରିଦ କୁହାଯାଏ।

   Related Posts