Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ସ୍ଵୀକାର କଲେନି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ, ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||

୨.୫୫କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହେଲା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଚଷମା, ଜାଣନ୍ତୁ କିଣିଲେ କିଏ?

21/08/2020 at 9:44 PM

ବ୍ରିଷ୍ଟଲ: ବ୍ରିଟେନ ବ୍ରିଷ୍ଟଲର ଏକ ନିଲାମ ଗୃହ ଶେଷରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଚଷମାକୁ ନିଲାମ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚଷମା ହଳକୁ ୨.୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଜନୈକ ଆମେରିକୀୟ କଲେକ୍ଟର କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି। ନିଲାମ କର୍ତ୍ତା ଇଷ୍ଟ ବ୍ରିଷ୍ଟଲ ଅକ୍ସନ ହାଉସ୍‌ଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖ ଦିନ କେହି ଏହି ଚଷମାକୁ ସାଦା ଲଫାପାରେ ଛାଡି ଯାଇଥିବା କହିଥିଲେ। 

ନିଲାମ କମ୍ପାନୀର ଅଣ୍ଡ୍ର୍ୟୁ ଷ୍ଟୋ ଏହି ଚଷମା କମମ୍ପାନୀ ଇତିହାସର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଲାମ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହି ଚଷମାର ମାଲିକ ବ୍ରିଷ୍ଟଲର ମେନଗଟସ୍ ଫିଲ୍ଡରେ ରହୁଥିବା ଜନୈକ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି  ନିଲାମରୁ ଲବ୍ଧ ଅର୍ଥକୁ ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟିବେ ବୋଲି ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଏହି ବର୍ଷିୟାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କକାଙ୍କୁ ଗାନ୍ଧିଜୀ ଚଷମା ହଳକ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ୧୯୧୦ରୁ ୧୯୩୦ ଦଶକରେ ଦେଇଥିଲେ।

ତେବେ ଏହି ନିଲାମ ଯୋଗୁ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଚଷମାକୁ ନୂଆ ଠିକଣା ମିଳିଥିବା ବେଳେ ନିଜ ସମୟର ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରୁଥିବା ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଦିନ ନିମନ୍ତେ ସହାୟତା ମିଳିଯାଇଛି। ଏଥିଲାଗି ଅକ୍ସନ ହାଉସ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଜର ଖୁସି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚଷମା ହଳକ ଅନୁନ୍ୟ ୧୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ନିଲାମ ହେବ ବୋଲି ଷ୍ଟୋ ପ୍ରଥମେ ଆକଳନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଏହା ୨.୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହୋଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛି।  

   Related Posts