Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

କେତେବେଳେ ଲୋକେ ଥଟ୍ଟା କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି କରୁଛନ୍ତି ସାଲ୍ୟୁଟ୍… ମହାମାରୀ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି ଏହି ମହିଳା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନ

24/04/2020 at 11:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ମୌସମ ଯାଦବ ମହାମାରୀ ପରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆସିଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ପଡୋଶୀମାନେ ତାଙ୍କର ଏହି ବୃତ୍ତି ବାଛିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଥଟ୍ଟା କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହିଲୋକ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି । ମୌସମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଛୁଟିରେ ଯାଇ ଘରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ରହିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ପୋଲିସ ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧିଛି । ଯଦି ମୁଁ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ପଛକୁ ହଟିଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ଫାଇଦା କଣ ।

ମୌସମ ୨୦୧୪ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ମେହେରୁଲିରେ ତାଙ୍କର ପୋଷ୍ଟିଂ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁଟିଏ ଅଛି । ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପ୍ରବୀଣ ଯାଦବ ଗୁରୁଗାଓଁର ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରନ୍ତି । ହରିୟାଣାର ମହେନ୍ଦ୍ରଗଡ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ମୌସମଙ୍କ ବାପା ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ପୋଲିସ ହୁଅନ୍ତୁ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲି ସେତେବେଳେ ସେ ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲେ, ତଥାପି ମୋର ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକ ମୋର ବୃତ୍ତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ମୋତେ ଅପମାନିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ । ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ଲୋକମାନେ ମୋତେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି ।

ମୌସମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବୃତ୍ତି ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ କିପରି ପରିହାସ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ବୃତ୍ତି ଛାଡିବାକୁ କହିଥିଲେ ବୋଲି ସେ ମନେ ପକାଇଥିଲେ । ତେବେ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହେବା ଦିନଠାରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଘରୁ କାମ କରି ପୁଅର ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ସେ ଚାକିରୀକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜଧାନୀର ସବୁଠାରୁ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ସ୍ଥାନରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଛନ୍ତି । ସେ ସନ୍ଧ୍ୟା ଡ୍ୟୁଟି କରନ୍ତି, ଯାହା ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରାତି ୮ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

ମୌସମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଡ୍ୟୁଟି ବାଛିଲି ଯାହା ଦ୍ବାରା ମୁଁ କାମକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମୋ ପିଲାର ଯତ୍ନ ନେଇ ପାରିବି । ମୁଁ ଶୀଘ୍ର ଉଠେ । ଜଳଖିଆ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ରାନ୍ଧେ ଏବଂ କାମକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମୋ ପିଲାକୁ ଶୁଆଇଦେଇ ଯାଏ । ମୌସମଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର ପାଇଁ ତତ୍ପରତା ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଶାଶୁଘର ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନେ ମଧ୍ୟ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଶାଶୁଘର ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ବୋହୂ ପୋଲିସରେ ଅଛି ବୋଲି ସେମାନେ ଗର୍ବିତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଦେଖୁଛନ୍ତି କି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଡାକ୍ତର ଏବଂ ପୋଲିସ କିପରି ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ୟୁନିଫର୍ମ ପ୍ରତି ଚିନ୍ତାଧାରାର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ମୋତେ ମୋର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଭଲ ଭାବେ କରିବାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି ମୌସମ କୁହନ୍ତି ।

   Related Posts