Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୨୨ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୫୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍, ୫ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

କରୋନାକୁ ମାତ୍ ଦେଇଥାନ୍ତା ଏହି ଔଷଧ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଟ୍ରାଏଲରେ ହେଲା ଫେଲ୍ !

25/04/2020 at 4:47 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୨୫।୪: ସାରା ବିଶ୍ବ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଟୀକା ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି । ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନ୍ ପରେ ଯେଉଁ ଔଷଧର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା ତାହା ହେଉଛି ରେମଡେସିଭିର । ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହାର ଫଳାଫଳ ଉତ୍ସାହଜନକ ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହାକୁ ନେଇ ଚୀନରେ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷା ବିଫଳ ହୋଇଛି ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି AFPର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, WHOର ୱେବସାଇଟରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଡ୍ରାଫ୍ଟର ସାରାଂଶ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଖବର ପ୍ରଥମେ ଫାଇନାନସିଆଲ ଟାଇମ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟାଟ୍ ଦ୍ବାରା ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ସହିତ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ WHOର ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବା ପୋଷ୍ଟର ଫଳାଫଳ ବିଷୟରେ କହିଛି ଯେ ତଥ୍ୟର ‘ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲାଭ’ ଅଛି ।

ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୩୭ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଟ୍ରାଏଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରୁ ୧୫୮ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରେମଡେସିଭିର ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ୭୯ରୋଗୀଙ୍କୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଗ୍ରୁପରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ରେମଡେସିଭିରର ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେତୁ ୧୮ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଔଷଧ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଲା । ଏକ ମାସ ପରେ ରେମଡେସିଭିର ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଗ୍ରୁପରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨.୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । WHO ଫାଇନାନସିଆଲ ଟାଇମ୍ସକୁ କହିଛି ଯେ, ଡ୍ରାଫ୍ଟର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ଏହା ଭୁଲରେ ଉଚିତ୍ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ । ୨୦୧୪ରେ ଏହା ଗିଲିୟଡ୍ ନାମକ ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଇବୋଲା ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାସହ ମର୍ସ ଏବଂ ସାର୍ସ ନାମକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା । ମର୍ସ ଏବଂ ସାର୍ସ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରିବାରରୁ ହିଁ ବ୍ୟାପିଥିବା ରୋଗ । ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେମଡିସିଭିର କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିଥାଏ ।

ପ୍ରକୃତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମନୁଷ୍ୟର କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି । ଏହାପରେ ଭାଇରସ୍ RdRP ନାମକ ଏକ ଏନଜାଇମ୍ ଛାଡିଥାଏ । ଏହି ଏନଜାଇମ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ହୁଏ । ରେମଡେସିଭିର ଏହି ଏନଜାଇମକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥାଏ । ଫଳରେ ଶରୀରରେ ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ବନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଔଷଧ ଶରୀରରେ କରୋନା ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଏହି ଔଷଧ ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି ।

   Related Posts