Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ : ଷଣ୍ଢ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍ ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ, ଗୋଟିଏ ଷଣ୍ଢ ମୃତ, ୨ଟି ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦୬୪୯ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମାଡି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ତଉକ୍ତେ’, ଓଡିଶା ଉପରେ କଣ ରହିବ ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ୧୨ ବିରୋଧି ଦଳ, ମାଗଣା ଟିକା ସହ ବେରୋଜଗାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ଦେବାକୁ ରଖିଲେ ଦାବି
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ କରୋନା ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ନେବ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଓଡିସି, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଦେଲା ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅମାନିଆଙ୍କୁ ସାବାଡ୍ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ, ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ବାଟୁଳି ମାଡ କଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • କବର ଦେବାକୁ ଘରେ ନଥିଲେ କେହି ପୁରୁଷ, ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ମୁସଲିମ୍ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କଲେ ବିଡିଓ
  • ||
  • ପୃଥିବୀରେ ହେବ ଉଲକା ବର୍ଷା, ଏହି ଦିନ ଆକାଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଦୁର୍ଲଭ ଦୃଶ୍ୟ…
  • ||

ଆସନ୍ତାକାଲି ମହାକାଶକୁ ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରେରଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ, ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ରଖିବ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବ, କାଉଣ୍ଟ ଡାଉନ ଆରମ୍ଭ

6/11/2020 at 6:37 PM

ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ୦୬/୧୧ : କରୋନା ମହାମାରୀ ଭିତରେ ମହାକାଶକୁ ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରେରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) । ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୭ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୩ ଟା ୨ ମିନିଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଉପଗ୍ରହ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ । ଏହି ଉପଗ୍ରହକୁ ପିଏସଏଲଭି-ସି ୪୯ ରକେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଉତେକ୍ଷପଣ କରାଯିବ ।  ବହୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବ । ଏନେଇ ଓଲଟା ଗଣତି ଆରମ୍ଭ  ହୋଇ ଯାଇଛି।

ଏହି ରକେଟର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଉପଗ୍ରହ ଇଓଏସ-୦୧ ର ପେଲୋଡ ଲଗାଯାଇଛି । ଇଓଏସ-୦୧ ପେଲୋଡରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଖଞ୍ଜା ଯାଇଛି ଯାହାକି ଘନ ବାଦଲକୁ ମଧ୍ୟ ଭେଦ କରି ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତାସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରି ପାରିବ । ତେବେ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହିତ ସୀମାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ । ଏଲଏସିରେ ଚୀନ ସେନାଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଏହା ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାୟକ ହେବ।କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଇସ୍ରୋ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ । ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଗତିବିଧି ଉପରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ।

ପିଏସଏଲଭି-ସି ୪୯ ଉତେକ୍ଷପଣ ପରେ ପିଏସଏଲଭି-ସି ୫୦ ମାଧ୍ୟମରେ ଜିଏସଏଟି-୧୨ଆର କୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ ଏବଂ ତା ପରେ ଜିଆଇଏସଏଟି-୧ ଉପଗ୍ରହକୁ ଜିଏସଏଲଭି ରକେଟ ଜରିଆରେ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ । ଏଥର ପିଏସଏଲଭି ରକେଟରେ ୨୦୧୯ ଜାନୁୟାରୀ ୨୪ରେ ମାଇକ୍ରୋସେଟ ଏବଂ ଉପଗ୍ରହରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା  ଡିଏଲ ବୈରିଏଣ୍ଟର ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ ରଖିଛି ଇସ୍ରୋ । ଯେଉଁଥିରେ ଉନ୍ନତମାନର ମଟର ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଖଞ୍ଜାଯାଇଛି । ବିଗତ କିଛି ମାସ ଧରି ଚୀନ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ତାହାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ଏବଂ ଚୀନର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବ । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାୟକ ହେବ ।

   Related Posts