Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ବ୍ଲଡ ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ହେବ ସଞ୍ଜୀବନୀ: ସମାନ ପଦ୍ଧତି ଆପଣାଇଥିଲା ଚୀନ୍

10/04/2020 at 6:48 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୦/୪: କରୋନା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି କଣ ଏହାକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ବର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ଥିବା ବେଳେ ନୂଆ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଏବେ କରୋନା ଉପଷମ ପାଇଥିବା ରୋଗୀର ବ୍ଲଡ ପ୍ଲାଜମାକୁ ନେଇ ଚିକିତ୍ସାର ଦିଗ ଆଗେଇଛି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ଗବେଷଣାକୁ ଜୋର ଦେଇଛି।

କରୋନା ରୋଗୀର ବ୍ଲଡ ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ହେବ ସଂଜୀବନୀ। କରୋନା ରୋଗରୁ ଉପଷମ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ସଂଗୃହୀତ ବ୍ଲଡ ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ଏବେ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଆମେରିକାରେ ଏନେଇ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ବ୍ୟବହାର ହେଲାଣି। କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ନ୍ୟୁୟର୍କର ୩୭ ବର୍ଷିୟ ଡ୍ୟାନି ରିଏମର ନିଜର ରକ୍ତଦାନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ବ୍ଲଡ ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ତାଙ୍କଠାରୁ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମେଥଡ କିଛି ନୂଆ ବି ନୁହେଁ ପୂର୍ବରୁ ୧୯୧୮ ଏବଂ ୧୯୫୭ ଫ୍ଲୁ ଏପିଡେମିକ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏପରିକି ସାର୍ସ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପଦ୍ଧତି ବେଶ ସହାୟକ ହୋଇଛି। କରୋନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପଦ୍ଧତି ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିଲା।

ତେବେ କଣ ଏହି ଫ୍ଲାଜମା ମେଥଡ଼।  କୌଣସି ରୋଗୀ ଦେହରେ ସେହି ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିବଡି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଯେଉଁରୋଗୀଙ୍କ ଆଣ୍ଟିବଡି ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ ସେ ରୋଗଠାରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତି ।ଏଣୁ  ଭଲ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଠାରୁ ସଂଗୃହୀତ ବ୍ଲଡ ପ୍ଲାଜମା ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବା ଦ୍ବାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ସେହି ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ତେବେ ଏହା ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।  ଏହା କେବଳ କ୍ରିଟିକାଲ ପେସେଣ୍ଟଙ୍କ ଠାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି। ଭାରତରେ ଏହି ମେଥର ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଆଇସିଏମଆର ଗ୍ରିନ ସିଗ୍ନାଲ ଦେଇଛି। କେରଳରେ ଏହି ମେଥଡ ପ୍ରଯୋଗ କରାଇବା ଲାଗି ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ କରୋନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏନେଇ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା ଜାରି ରହିଛି।

   Related Posts