Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜାସନ ରୟ ଓ ଓ୍ଵିଲିୟମସନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ଲଗାତାର ପରାଜୟ ପରେ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ହରାଇ ବିଜୟର ସ୍ଵାଦ ଚାଖିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ବିଜାପୁର ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ନକ୍ସଲ ହମ୍‌ଲା, ଜାରି ରହିଛି ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ନ୍ୟୁଜ7ରେ ପୁଣି ଆାରମ୍ଭ ହେବ ‘ହଟସିଟ୍ ’, ସିଜନ-୨ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି
  • ||
  • ଆଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ ! ଜର୍ମାନ ନିର୍ବାଚନରେ ଖୁବ୍ କମ ଭୋଟରେ ହାରିଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ପାର୍ଟି, କ୍ଷମତା ଡୋର ସୋସିଆଲ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ହାତକୁ ଯିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ହୋଇନି ବେଶୀ ପବନ, କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା : SRC
  • ||
  • କାଲିମେଳା : ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଛି ୨ରୁ ୩ଫୁଟ ବର୍ଷାଜଳ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବରେ ଅଟକିଛି ଯାନବାହାନ
  • ||
  • ମୋହନା : ଗଜପତିରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା ‘ଗୁଲାବ’, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ : ୪୦ ତମ ଲିଗ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବଣୁଆ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ମଞ୍ଚାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଧସିଲା ମାଟି ଅତଡା, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||

ଜାରି ରହିଛି ମହା ପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥ ନିର୍ମାଣ: ତୃତୀୟ ଦିନରେ ସରିଲା ତିନି ରଥର ତୁମ୍ବ, ବିନ୍ଧ ଓ ଗୁଜ

10/05/2020 at 9:57 PM

ପୁରୀ୧୦/୫: ଜାରି ରହିଛି ମହା ପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥ ନିର୍ମାଣ । ରବିବାର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ତିନି ରଥର ତୁମ୍ବ, ବିନ୍ଧ ଓ ଗୁଜ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଆଜିଠୁ ସମସ୍ତ ବିଶ୍ବକର୍ମା ମହାରଣା, ଭୋଇ ସେବାୟତ, ରୂପାକର ଓ କମାର ସେବାୟତ ଭକ୍ତ ନିବାସରେ ରହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ରଥ ଖଳାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ ସହ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି ।

ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥନିର୍ମାଣ । ଏବେ ୩ ରଥର ତୁମ୍ବ, ବିନ୍ଧ ଓ ଗୁଜ ନିର୍ମାଣ ଜାରି ରହିଛି। ୩ ରଥର ପ୍ରାୟ ୧୨ ଟି ତୁମ୍ବ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରଥଖଳାରେ ଅଖ କାଠ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖାଯାଇଛି । ଭଉଁରୀ ଅବସରରେ ୩ ରଥର ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଚକ ସହ ଅଖ କିପରି ସଂଯୋଗ ହେବ ସେଥିପାଇଁ ନିଷ୍ଠାର ସହ ଲାଗିଛନ୍ତି ମହାରଣା ସେବାୟତ । ଏପଟେ କମାରଶାଳରେ ଲୁହା କାମରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ୨୦ ରୁ ଅଧିକ କାରିଗର । ଦୋଳବେଦୀରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଶାଳ କରାଯାଇ ରଥର ବଳା, ପନ୍ଦାରି, ଚାବି, କଣ୍ଟା ଆଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ।

ରଥ ନିର୍ମାଣ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ କରୋନା କବଳରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିଶେଧକ ମୂଳକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । କାରିଗରଙ୍କ ନିୟମିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ହେଉଛି । ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯିବା ପରେ ରଥ ଖଳାକୁ ଛଡାଯାଉଛି । ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ କାରିଗରଙ୍କ କୋଭିଡ଼ ଟେଷ୍ଟ  କରାଯିବ। ଆଜିଠୁ ସମସ୍ତ ୧୪୦ ଜଣ ବିଶ୍ବକର୍ମା ମହାରଣା, ଭୋଇ ସେବାୟତ, ରୂପାକର ଓ କମାର ସେବାୟତ ୩ ଟି ଭକ୍ତ ନିବାସରେ ରହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ପ୍ରଥମକରି ରଥଖଳାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବୃତ୍ତ କରାଯାଇ ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ରଥକାମ କରାଯାଉଛି। ରଥଖଳା ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ବ ୨୦୦ ମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାରିକେଡ଼ିଂ ସହ ସିସିଟିଭି ଲାଗିଛି ।  

   Related Posts