Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଆହାତ, ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର
  • ||
  • କମୁନି ସଂକ୍ରମଣ : ଆଜି ବି ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ୪୦୯୨ ମୃତ
  • ||
  • ଦନ୍ତାକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ଗୋଡରେ ଲାଗିଛି ଶକ୍ତ ଆଘାତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦,୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କମିଛି ତାତି, ୨ ଦିନ ପରେ ପୁଣି ବଢିବ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରକୋପ
  • ||

୬ ରାଜ୍ୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ବନ୍ୟା ସହାୟତା: ଜାଣନ୍ତୁ ଓଡିଶା ଭାଗରେ କେତେ ?

13/11/2020 at 12:14 PM

 ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୩/୧୧: ଓଡିଶା ସମେତ ୬ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଛି କେନ୍ଦ୍ର।  କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ କମିଟିରେ ୪,୩୮୧,୮୮  କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ୬ଟି ରାଜ୍ୟ ହେଲା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଓଡ଼ିଶା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଏବଂ ସିକିମ୍‌। ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଘଟିଥିବା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ “ଆମ୍ଫାନ୍” ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏହି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ କମିଟି ବସିଛି।  ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ପାଣ୍ଠି (ଏନଡିଆରଏଫ) ଅଧୀନରେ ୬ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଅତିରିକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହାୟତା ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାଇକ୍ଲୋନ୍ , ବନ୍ୟା , ଭୂସ୍ଖଳନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ପାଣ୍ଠି (NDRF)ରୁ ୬ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ୪, ୩୮୧, ୮୮  କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହାୟତାକୁ HLC ଅନୁମୋଦନ କରିଛି| ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ‘ଆମ୍ଫାନ୍’ର ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ୨,୨୦୭,୭୭  କୋଟି ଏବଂ ଓଡିଶା ପାଇଁ ୧୨୮.୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି। ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ‘ନିସର୍ଗ’ ପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ୨୬୮.୫୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି।

ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ସମୟରେ ବନ୍ୟା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ ପାଇଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପାଇଁ ୫୭୭.୮୪ କୋଟି, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ୬୧୧.୬୧ କୋଟି ଏବଂ ସିକ୍କିମ ପାଇଁ ୮୭.୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ‘ଆମ୍ଫାନ୍’ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨୨ ମଇ ୨୦୨୦ ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାର ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ୧୦୦୦ କୋଟି ଏବଂ ଓଡିଶାକୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ୨୩ ମଇ ୨୦୨୦ରେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର SDRF ରୁ ୨୮ ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ୧୫,୫୨୪ ,୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts