Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଗୁଡ୍ ଟାଇମସଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଡ୍ ଟାଇମସ୍ ଆଣିଥିଲେ ଜଣେ ସିବିଆଇ ଅଫିସର, କିଏ ସେ ସୁମନ କୁମାର…

15/05/2020 at 9:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫|୦୫ :  ପଳାତକ ମଦ ସମ୍ରାଟ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଭାରତକୁ ଫେରିବା ନେଇ ରାସ୍ତା ସଫା ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ମାମଲାରେ ସିବିଆଇର ଅଧିକାରୀ ସୁମନ ଅଧିକାରୀ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସୁମନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହିଁ ସିବିଆଇ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରମାଣ ହାତେଇଥିଲା । ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକେଇବା ଏହି ସାହସୀ ଅଫିସର ସୁମନଙ୍କ ବିଷୟରେ ।

ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ନିଜର ଆଡମ୍ବରପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନଶୈଳୀ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ଏପରିକି ସେ ରାଜ୍ୟସଭାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୫ରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଘୋଟାଲା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ତେବେ ଗିରଫ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଲଣ୍ଡନ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ ସୁମନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସୁମନ ସିବିଆଇର ଅତିରିକ୍ତ ଏସପି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ।

ସୁମନ ୨୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସବ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଭାବେ ସିବିଆଇରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏପରିକି ୨୦୦୨ରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏପରିକି ୨୦୦୨ରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ୨୦୦୮ରେ ସେ ପୋଲିସ ମେଡାଲ ପାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୩ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦକ ଲାଭ କରିଥିଲେ ।

ତତ୍କାଳୀନ ସିବିଆଇର ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା ଏହି ମାମଲାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିଲେ । ସେ ଏବଂ ସୁମନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସିବିଆଇ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଅନେକ ପ୍ରମାଣ ହାତେଇଥିଲା । ଏହାସହ ଯେପରି ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ବି ଶୁଣାଣି ନଯାଏ ସେଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିଲେ । ଏହା ଅଧିକ କଷ୍ଟକର ଥିଲା । କୁମାର ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଥିଲେ ।  ଏପରିକି ଭାରତ ପାଖରେ ଏକ ମାମଲା ଥିଲା ଯାହା ଲଣ୍ଡନରେ ମଧ୍ୟ ଆଇନତଃ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଥିଲା । ସୁମନଙ୍କ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ହାତରେ ସଫଳତା ଲାଗିଥିଲା । ଭାରତ ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟରେ ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ବ୍ରିଟେନ କୋର୍ଟକୁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା । ମାଲ୍ୟା ଉଚ୍ଚତମ କୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ତ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ବ୍ରିଟେନ୍ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ । ଏହି ସଫଳତା ପରେ ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସୁମନ କୁମାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଲଣ୍ଡନରେ ମୋକଦ୍ଦମା ଲଢୁନଥିଲା ବରଂ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାର୍ପଣ ମାମଲାରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମାଉଥିଲା ।

   Related Posts