Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ରୋକିବାକୁ କୋରାପୁଟ ପୋଲିସର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍
  • ||

ପଞ୍ଜଶୀରରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ତାଲିବାନ ବର୍ବରତାର ଆଉ ଏକ ଦୃଶ୍ୟ: ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍

12/09/2021 at 2:12 PM

କାବୁଲ ୧୨/୦୯: ତାଲିବାନୀଙ୍କ ଆଉ ବର୍ବରତା । ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ନୃଶଂସତାର ରୂପ । ପଞ୍ଜଶୀର ସ୍ଥିତ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରୁ ଡାକିନେଇ ଗୁଳି କରିଛନ୍ତି ତାଲିବାନୀ । ତା ପୁଣି ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ସର୍ବସମ୍ମୁଖରେ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଗୋଟିଏ ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ ଅନୁଯାୟୀ ତାଲିବାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଏହି ଯୁବକ ପଞ୍ଜୀଶରର ଉତ୍ତର ଆଲାଏନ୍ସର ସେନାରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି ।

ତେବେ ମୃତକଙ୍କ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସହଯୋଗୀ ତାଲିବାନକୁ ନିଜର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଏଥିରେ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ । ତାଲିବାନ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜଶୀରକୁ କାବୁ କରିଥିବା ଦାବି କରିଥିଲା । ତାଲିବାନ କହିଛି ଯେ ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦ ଏବଂ ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହ ପଞ୍ଜୀରରୁ ପଳାୟନ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପଞ୍ଜଶୀରର ଯୋଦ୍ଧାମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ।

ଉତ୍ତର ଆଲାଏନ୍ସ ଏବଂ ରେଜିଷ୍ଟାନ୍ସ ଫୋର୍ସର ମୁଖ୍ୟ ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜଶୀର ପାଖରେ ତାଲିବାନର ଦାବି ମିଥ୍ୟା ଅଟେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜଶୀରଙ୍କ ପଳାୟନକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରି ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଥିଲେ ।

ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଲିବାନ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ତାଲିବାନ ପଞ୍ଜଜୀରରେ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ମୃତଦେହକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା । ତାଲିବାନ କହିଛି ଯେ ତାଙ୍କ ଶରୀର କ୍ଷୟ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଋଷ ପଞ୍ଜଜୀରର ସମର୍ଥକ ତାଜିକିସ୍ତାନକୁ ୧୨ଟି ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ଏବଂ ସାମରିକ ଉପକରଣର ଏକ ଷ୍ଟକ୍ ପଠାଇଛି ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିବୃତ୍ତିରେ ମେଜର ଜେନେରାଲ ୟେଭେଗେନି ସିନ୍ଦିକିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଜିକିସ୍ତାନର ଦକ୍ଷିଣ ସୀମା ନିକଟରେ ବଢୁଥିବା ଅସ୍ଥିରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେ ଆମ ରାଜ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ତାଜାକିସ୍ତାନ ତାଲିବାନ ସହିତ ଲଢେଇରେ ପଞ୍ଜଶୀରର ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅମରୁଲ୍ଲା ସାଲେହ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆଲାଇନ୍ସର ମୁଖ୍ୟ ଅହମ୍ମଦ ମାସୁଦ ତାଜିକିସ୍ତାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବାର ଖବର ଆସିଥିଲା ।

   Related Posts