Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଶାରିରୀକ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆଜିଠୁ ଖାଇବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ସୁଆଦିଆ ଜିନିଷ

3/10/2019 at 3:22 PM

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ୟାଲୋରୀରେ ଭରପୂର ଏକ ଏପରି ହେଲଦି ଫୁଡ ବିଷୟରେ କହିବୁ,ଯାହା ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ସହଜରେ ମିଳିଯାଇଥାଏ। ଆମେ ଯାହା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ତାହା ହେଉଛି ମଖାନା। ମଖାନାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ ଏବଂ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଥାଏ,ଯାହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କୌଣସି ବରଦାନଠୁ କମ୍ ହୋଇନଥାଏ। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବୁ ମଖାନା ଖାଇବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ବାରା ହେଉଥିବା ଫାଇଦା ବିଷୟରେ

ମଖାନା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଓଜନ କମ୍ ହୋଇଥାଏ। ମଖାନାରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ଅଧିକ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ୍ ବହୁତ କମ୍ ଥାଏ। ମଖାନା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ପେଟ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥାଏ,ଏଥିପାଇଁ ମଖାନାକୁ ସ୍ନାକ୍ସ ଭାବେ ସେବନ କରାଯାଇଥାଏ।

ଏହା ପାଚନପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଠିକ୍ ରଖିଥାଏ। ମଖାନାରେ ଫାଇବର ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ। ଏହି ମଖାନାକୁ ଭାଜି ଏଥିରେ ଟିକେ କଳା ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କରନ୍ତୁ।

ଏହା ଶରୀରକୁ ମଜବୁତ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ୨୫୦ମିଲି କ୍ଷୀରରେ ଗୋଟିଏ ମୁଠା ମଖାନା ମିଶାଇ କ୍ଷୀରକୁ ଗରମ କରନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ମିଠା କରିବା ପାଇଁ ଅଳ୍ପ ଟିକେ ମିଶିରି ପକାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଜଳଖିଆ ରୂପେ ସେବନ କରନ୍ତୁ। ଫଳରେ ଦୁର୍ବଳତା ଦୂର ହୋଇଥାଏ,ଶରୀର ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ମୁଣ୍ଡ ଘୂରାଇବା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

କ୍ୟାଲସିୟମ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଥିବା ହେତୁ ମଖାନା ହାତ ଗୋଡ଼ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ହାଡ଼ର ଦୁର୍ବଳତାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ମଖାନାକୁ ଆପଣ ଯେକୌଣସିଭାବେ ନିଜ ଡାଏଟରେ ସାମିଲ କରି ପାରିବେ।

   Related Posts