Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ନାଳରୁ ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ଘଟଣା, ୧୮ଘଣ୍ଟା ପରେ ମିଳିଲା ଜ୍ୟୋତିଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୧୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାରବାଟୀରେ ଭାରତ-ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଟି୨୦ ! ବିସିସିଆଇ ଆପେକ୍ସ ବୈଠକରେ ଲାଗିପାରେ ମୋହର
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ଭିସୁଟର କୂଳପତି ସମେତ ୨ଛାତ୍ର କୋଭିଡ଼ ପଜିଟିଭ, ସଂଗରୋଧରେ ସମସ୍ତେ
  • ||
  • ବିଦ୍ୟାଭାରତୀଙ୍କର ମିଛଧରା ପରୀକ୍ଷା ଆଜି, ବାହାରିବ କି ସତ ?
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ନାଳରେ ନାବାଳକ ଭାସିଯିବା ଘଟଣା : ଏବେସୁଦ୍ଧା ମିଳିନି ପତ୍ତା, ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||

ଗରିବଙ୍କୁ ୫ ମାସ ମାଗଣା ଡାଲି-ଚାଉଳ-ଗହମ ଦେବେ ସରକାର: ଏତେ ଯୋଜନା ପରେ ହିତାଧିକାରୀ କେଉଁଠୁ ଆସିଲେ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କଲା ବିଜେପି

22/07/2020 at 5:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୨/୭: ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଗରିବଙ୍କୁ ୫ ମାସର ଚାଉଳ-ଡାଲି-ଗହମ ଯୋଗାଣ ଘୋଷଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲା ବିଜେପି । ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ତ ? ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା କାର୍ଡରୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାଁ କଟିବା ପରେ ସେଥିରେ ଏସ ଏଫ ଏସର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାଁ ମିଶେଇଲା ।  ମିଶିବା ପରେ ଆଉ ଯୋଜନା କେଉଁଠି ଅଛି। ହିତାଧିକାରୀ କୋଉଠୁ ଆସିଲେ । କେବଳ ଗୋଟେ ପ୍ରହଳିକା ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ,ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଣୁ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ତଥା ଲକଡାଉନ ଓ ସଟଡାଉନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଲକଡାଉନ ଓ ସଟଡାଉନ ପାଇଁ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ଉପରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି । ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଚାଉଳ ଓ ଡାଲି ବଣ୍ଟନ କରିବା ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ହତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୫ମାସ ଯାଏଁ ମାଗଣା ଚାଉଲ ଡାଲି ମିଳିବ । ମୁଣ୍ଡପିଛା ୫କେଜି ଚାଉଳ, ୧କେଜି ଡାଲି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜରିଆରେ ଯୋଗାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଜୁଲାଇରୁ ନଭେମ୍ବର ଯାଏଁ ଚାଉଳ ଓ ଡାଲି ଦେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏନେଇ ରାଜନୈତିକ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏ ରାଜନୈତିକ ଡ୍ରାମା ବାଜି ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ବିଜେପି ନାରା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। । କରୋନା ସମସ୍ୟା ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ହେଲାଣି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଏନ ଏଫ ଏସରେ ଚାଉଳ ଡାଲି ଯୋଗାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଓଡିଶାର ହିତାଧିକାରୀ ଚାଉଳ ଓ ଡାଲି ପାଇଲେ। ପୁଣି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କଲେ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଆଯିବ । ଏଥିରେ ଓଡିଶା ଲୋକ ବି ପାଇବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ଜୁଲାଇ ଯାଏ କଣ  ସରକାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲେ କି। ମାର୍ଚ୍ଚ ରୁ ଏ ଯାଏ ଏମାନଙ୍କ ପରିବାର ଚାଲୁଥିଲା କେମିତି। ଭରଣ ପୋଷଣ ହେଉଥିଲା କେମିତି। ଏହା କେବଳ ରାଜନୈତିକ ବୟାନ ବାଜି। କରୋନା ଭଳି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଗରିବଙ୍କୁ ନେଇ ଉପହାସ ନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ବିଜେପି କହିଛି।

   Related Posts