Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||
  • ନଭେମ୍ବରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||

ଅପ୍ରେଲ ୧ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ ଏହି ବଡ ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ

22/03/2019 at 8:53 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨|୩ : କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋଦି ସରକାର ସବୁ ମାସର ଆରମ୍ଭରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ କରନ୍ତି । ଏବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ଏହାପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ ଅପ୍ରେଲ ମାସ । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ମୋଦି ସରକାର ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଅପ୍ରେଲ ୧ ତାରିଖରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ନିୟମ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଯେଉଁ ନିୟମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜାଣିବା ସବୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ନିୟମ କଣ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଅପ୍ରେଲ ୧ ତାରିଖରୁ ପର୍ସନାଲ ଏବଂ ଅଟୋ ଲୋନ୍ ଉପରେ ଏକ ବଡ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ୧ ଅପ୍ରେଲ ୨୦୧୯ରୁ ହୋମ୍ ଏବଂ ଅଟୋ ଲୋନ୍ ଉପରେ ସୁଧ ପ୍ରାଣାଳୀ ବଦଳାଯିବ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ସୁଧ ହାର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ହ୍ରାସ କରିବାର ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇଥାଏ । ଅପ୍ରେଲରୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଆରବିଆଇ ରେପୋ ହାର କାମାଇବା ସହ ସୁଧ ଦର କମ୍ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହାପରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଋଣ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେବ । ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ (ଆରବିଆଇ) ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଜନାଦେଶ ଅନୁସାରେ ନୀତିରେ ଏହି ନିୟମକୁ ବଦଲାଇଦେଇଛି । ଏହି ନିୟମକୁ ଅପ୍ରେଲ ୧ ତାରିଖରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲାଗୁ କରାଯିବ ।

   Related Posts