Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସୋପିଆନ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ନିହତ ଲୋକ ଶ୍ରମିକ ଥିଲେ, ଆତଙ୍କୀ ନୁହେଁ ? ସେନା ଯବାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଲା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆଦେଶ

18/09/2020 at 9:01 PM

ଶ୍ରୀନଗର ୧୮।୦୯: ଭାରତୀୟ ସେନା ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରର ସୋପିଆନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜୁଲାଇ ୧୮ରେ ହୋଇଥିବା ଗୁଳି ବିନିମୟ ମାମଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆଦେଶ ଦେଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରଥମ ଦୃଷ୍ଟତାରୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାର ଯବାନ କାଶ୍ମୀରର ସୋପିଆନ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇଥିବା ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ସଶସ୍ତ୍ର ସେନା ବିଶେଷାଧିକାର ଆଇନ(ଅଫସ୍ପା) ଆଧାରରେ ମିଳିଥିବା ଶକ୍ତିର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନୁଶାସନାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଅମାଶିପୋରାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ସବୁ ଲୋକ ରାଜୌରୀର ଶ୍ରମିକ ଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ବିବାଦ ହେବା ପରେ ସେନା ତଦନ୍ତ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ସୋପିଆନର ଅମାଶିପୋରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜୁଲାଇ ୧୮ରେ ହୋଇଥିବା ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ତିନି ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଶ୍ରୀନଗରରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମୁଖପାତ୍ର କର୍ଣ୍ଣେଲ ରାଜେଶ କାଲିଆ କହିଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ ସମୟରେ ନୈତିକ ଆଚରଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ସେନା ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ପରେ ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଜାମ୍ମୁର ରାଜୌରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ରହୁଥିବା ତିନି ବ୍ୟକ୍ତି ଅମଶିପୋରାରୁ ନିଖୋଜ ହୋଇଥିଲେ।

ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ତିନିଜଣ ସେନାର ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ସଂପର୍କ ନଥିାଲ। ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଶ୍ରମିକ ଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାବେ ସେନା ଗୁଳିରେ ତିନି ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ସମସ୍ତଙ୍କ ଡିଏନଏ ନମୂନା ମିଳିବା ପରେ ତିନି ଜଣଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଏନକାଉଣ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିବାଦ  ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହାର ତଦନ୍ତ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚାରି ସପ୍ତାହରେ ତଦନ୍ତ ସାରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

   Related Posts