Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ, ଯାହାର ନାଁରେ ରହିଛି ୮୫ ଅକ୍ଷର, ବିଶ୍ଵର ଦୀର୍ଘତମ ନାମକରଣ

5/05/2020 at 7:50 PM

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାମୁଙ୍ଗକୁକୁମ୍ପୁରଙ୍ଗକୁଣ୍ଟଜୁନିଆ ହିଲରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ନିଜ ସହରର ନାଁ ବନାନ ଶିଖିବାବେଳେ ଟିକିଏ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ତା’ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଲମ୍ବା ନାଁ ରହିଛି | ୮୫ ଅକ୍ଷର ଲମ୍ବା ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସ୍ଥାନ ନାମ | ଦୁନିଆର ସେହି ସ୍ଥାନ ଯାହାର ନାଁ ୮୫ ଅକ୍ଷର ବିଶିଷ୍ଟ ତାହା ହେଲା ମତାୱାକାଟାଙ୍ଗିଙ୍ଗାକାଉଓଆଟୋଟାମେଟେରିପୁକ୍କାପିକାଇମାଙ୍ଗାହୋରୋନୁକୁପୋକାଇଭେନ୍ୟୁକିତାନାଟାହୁର (Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaunga-horonukupokaiwhenuakitanatahu ) | ଏହା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଦେଶର ଉତ୍ତର ଦ୍ୱୀପରେ ଥିବା ଏକ ପାହାଡ upare ରହିଛି ଏହି ସ୍ଥାନ | ଦୁନିଆର କିଛି ସ୍ଥାନର ନାଁ ବହୁତ ଛୋଟ ଥିବାବେଳେ ଏପରି କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହାର ନାଁ ବହୁତ ଲମ୍ବା ଅଟେ | ଅନେକ ସମୟରେ ସନ୍ଦର୍ଭ ଏବଂ ଉଚ୍ଚାରଣର ସହଜତା ପାଇଁ ଏହି ସ୍ଥାନ ନାମଗୁଡ଼ିକ ଛୋଟ ହୋଇଯାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ତଥାପି ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ନାଁ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ |

ମାମୁଙ୍ଗକୁକୁମ୍ପୁରଙ୍ଗକୁଣ୍ଟଜୁନିଆ (Mamungkukumpurangkuntjunya )ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଥିବା ଏକ ପାହାଡର ନାଁ ଯାହା ମାର୍ଲା ସହର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୮  କିଲୋମିଟର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରେ ଅବସ୍ଥିତ | ୨୬ ଅକ୍ଷର ଲମ୍ବା ଏହା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସ୍ଥାନ ନାମ | ଏହି ନାମ Pitjantjatjara ଭାଷାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ |

ବୋଭେନେଣ୍ଡଭାନକେଲାଫସ୍ନିସଲିଗେଟ୍ (Bovenendvankeelafsnysleegte  ) ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଉତ୍ତର କେପ୍ ଟାଉନର ଉପରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦୀର୍ଘତମ ଏକ ଶବ୍ଦ ସ୍ଥାନ ନାମ ଏବଂ ୨୭ ଅକ୍ଷର ବିଶିଷ୍ଟ ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ନବମ ଲମ୍ବା ସ୍ଥାନ ନାମ | ଏହା ଆଫ୍ରିକୀୟ ଭାଷାରୁ ଆସିଛି ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏକ ଗଳା କଟା ଉପତ୍ୟକାର ଉପର ମୁଣ୍ଡ |

ଭେଙ୍କଟାନାରାସିମହାରାଜୁଭରିପେଟା (Venkatanarasimharajuvaripeta ) ହେଉଛି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଏକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନାମ। ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ନାମ | ଅବଶ୍ୟ, ଷ୍ଟେସନକୁ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହାକୁ “ଶ୍ରୀ” କୁହାଯାଏ |

Ateritsiputeritsipuolilautatsijanka ୩୫ ଅକ୍ଷର ବିଶିଷ୍ଟ ନାଁ ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ସ୍ଥାନ ନାଁ ଏବଂ ୟୁରୋପର ତୃତୀୟ ଦୀର୍ଘତମ ନାଁ | ଏହା ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲାପଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏକ ବଗ୍ ଅଞ୍ଚଳର ନାମ | ଜଣେ ପବ୍ ମାଲିକ ଏହି ନାମରେ ତାଙ୍କ ପରିସରକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଥିଲେ | ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଏବଂ ବିଫଳ ହେବାରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦୁଇଟି ପ୍ରୟାସରେ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ସେ ଏହି ଦୀର୍ଘତମ ନାଁ ରଖିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ କାରଣ ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ୟ କେହି ଏହାକୁ ପାଇବେ ନାହିଁ |

Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଦେଶରେ ଥିବା ଏକ ହ୍ରଦର ନାଁ | ଏହା ପ୍ରିଟୋରିଆର ପଶ୍ଚିମ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି | ଏହି ନାଁ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଭାଷାରୁ ଆସିଛି | ୪୪ ଅକ୍ଷର ବିଶିଷ୍ଟ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଦୀର୍ଘତମ ସ୍ଥାନ ନାଁ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ଦୀର୍ଘତମ ସ୍ଥାନ ନାଁ |

ଲ୍ଲାନଫେୟାରପୱଲ୍ଗ୍ୱିଙ୍ଗିଲଗୋଗେରିଚୱାଇଣ୍ଡ୍ରୋବବ୍ଲଲାଣ୍ଟିସିଲିଓଗୋଗୋଗୋଚ୍ ୫୮ ଅକ୍ଷର ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ସ୍ଥାନ  Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch ହେଉଛି ଉଭୟ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟ ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ଦୀର୍ଘତମ ଏକ ସ୍ଥାନର ନାଁ ତଥା ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦୀର୍ଘତମ ସ୍ଥାନ ନାଁ | ୱେଲ୍ସର ଆଙ୍ଗଲେସି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଥିବା ବୃହତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ଗାଁର ନାଁ | ୧୮୬୦ ଦଶକରେ ପଦୋନ୍ନତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହାର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଲ୍ଲାନଫେୟାର ପୱଲଗ୍ୱିଙ୍ଗିଲ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା | ଏହି ଲମ୍ବା ନାଁକୁ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ମୋଚିର ନାଁର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି | ସେହି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଟେଲରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ନାଁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି |

   Related Posts