Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟର ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ, ବେକାର ଯୁବକ ହେଉଛନ୍ତି ଜିହାଦୀ

13/04/2020 at 11:09 AM

ବ୍ରୁସେଲ୍ସ ୧୩।୪: ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଲଶ୍କର-ଏ-ତୋଇବା, ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଏବଂ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ କୋଭିଡ-୨୯ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଉପୁଜିଥିବା ସଙ୍କଟର ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି । ନୂତନ ଜିହାଦୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ବ୍ରୁସେଲ୍ସର ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ  ସାଉଥ୍ ଏସିଆ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ସିଗଫ୍ରିଡ୍ ଓ୍ବଲ୍ଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଜିହାଦୀ ସଂଗଠନର ଏହା ଏକ ପରମ୍ପରା ରହିଛି ଯେ ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଜୋରଦାର କରିଥାନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ-ପାକିସ୍ଥାନରେ କରିଥାନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ପାଇଁ ଏଭଳି ବେକାର ଯୁବକ ସହଜରେ ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥାନ୍ତି  ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କିଛି ଟଙ୍କା ଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ଜିହାଦୀ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ କରାଯାଏ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ର ସଙ୍କଟ ଏବେ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଫାଇଦା ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆମକୁ ସଜାଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ଭୟାବହ କରିପାରନ୍ତି ।

ଓ୍ବଲ୍ଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନର ଜିହାଦୀମାନେ ଏହି ସଙ୍କଟକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ସେଠାରେ ଥିବା ସରକାରକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଶାସନ ବିଫଳ ହେବା ପରି ମନେ ହେଉଛି । ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବିଷୟ ଏଠାରେ ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ପାକିସ୍ତାନ ହେଉଛି ବିଭିନ୍ନ ଇସଲାମିକ ଜିହାଦୀ ସଂଗଠନର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ । ଯେପରିକି ଲଶ୍କର-ଏ-ତୋଇବା, ହକାନୀ ନେଟୱାର୍କ, ତାଲିବାନ, ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସଂଗଠନ ।

ଦେଶରୁ ବିତାଡିତ ହେବା ପରଠାରୁ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ସାମ୍ବାଦିକ ତାହା ସିଦ୍ଦିକି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏକ ଭୁଲ୍ ସୂଚନା ଏହାର ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉପାୟ ଖୋଜୁଛି ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଦୂର କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

   Related Posts