Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଇସଲାମୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ସଂଘରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଘରିକିଆ ହେଲା ପାକିସ୍ତାନ : ଭାରତ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ କୂଟନୈତିକ ଜିତ୍

1/03/2019 at 5:02 PM

ଆବୁ ଧାବି ୧|୩: ଇସଲାମୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ସଂଘରେ ଏକ ଘରିକିଆ ହୋଇଯାଇଛି ପାକିସ୍ତାନ।   ଆବୁଧାବିରେ ହେଉଥିବା ଅରଗାନାଇଜେସନ୍ ଅଫ୍ ଇସଲାମିକ କୋଅପରେସନ ବା ଇସଲାମିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ସଂଘ ବୈଠକରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ସୁଷମାଙ୍କୁ କାହିଁକି ଡକାଗଲା ବାଦ କରୁ ବୈଠକରୁ ଓହରିଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ। କିନ୍ତୁ କେହି ତାକୁ ଡାକିନଥିଲେ। ଆଉ ବୈଠକରେ ସୁଷମା କହିଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଲଢେଇ ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ

ଇସ୍‌ଲାମ ଦେଶ ବୋଲି ବିଶ୍ବପାପୀ କହିବୁଲୁଛି ପାକିସ୍ତାନ। କିନ୍ତୁ ସେହି ଇସ୍‌ଲାମୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରସଂଘରୁ ଏକଘରିକିଆ ହେଲା ପାକିସ୍ତାନ । ଆବୁଧାବିରେ ହେଉଥିବା ଇସଲାମିୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ସଂଘ ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନର ସିଟ୍‌ ଖାଲି ପଡ଼ିଲା। କିନ୍ତୁ ବୈଠକକୁ ବୟକଟ କରି ଯୋଗଦେଲାନି ପାକିସ୍ତାନ। ଆଉ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ।  ଆତଙ୍କବାଦ ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ବିପଦ । ସବୁ ଦେଶ ଏହା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ଭାରତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧ ଲଢେଇ ଏହାର ମୂଳତ୍ପାଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ । ପାକିସ୍ତାନର ନାଁ ନନେଇ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ସୁଷମା।

ଭାରତ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇଛି ।ନିମନ୍ତ୍ରିତ ଅତିଥି ଭାବେ  ଭାରତ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଛାତି ଜଳୁଥିଲା । ଭାରତ ଯୋଗଦେଲେ ପାକିସ୍ତାନ ଯୋଗ ଦେବନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲା । ଏପରିକି ଭାରତକୁ ବୟକଟ କରିବା ଲାଗି ଚାପ ପକେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର କଥାକୁ ନା ଆୟୋଜକ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ନା ଅନ୍ୟ ଇସଲାମୀୟ ଦେଶ କେହିବି ଶୁଣିନଥିଲେ। ଆଉ ସୁଷମା ସେଠାରେ କହିଥିଲେ କୌଣସି ଧର୍ମ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଭାରତର ଲଢ଼େଇ। ଆଉ ପାକିସ୍ତାନ ଏକଘରିକିଆ ହେବା ଭାରତ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ କୂଟନୈତିକ ଜିତ୍‌।

ଚୀନରେ ଋଷ ଓ ଚୀନ ସହ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ ପରେ ଆବୁଧାବି ଯାଇଛନ୍ତି ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ । ଏହି ବୈଠକରେ ୫୭ଟି ଇସଲାମିକ୍‌ ଦେଶ ଯୋଗଦେଇଥିବା ବେଳେ ସୁଷମା ୧୭ ମିନିଟିଆ ଅଭିଭାଷଣ ରଖିଥିଲେ । ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ OIC ରେ ସୁଷମାଙ୍କ ଯୋଗଦେବା କୂଟନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ବଡ଼ ସଫଳତା ।

   Related Posts