Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଙ୍କୀ : ଶୌଚ ପାଇଁ ଯିବାବେଳେ କଚାଡି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନ : ୨ ଦିନ ପାଇଁ କଲେଜ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ‌
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୩୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବଢ଼ି ଚାଲିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆଜିଠାରୁ ମେ ପହିଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆଜି ପବିତ୍ର ମହାବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତି : ମା ଶାରଳାଙ୍କ ପୀଠରେ ଲାଗୁ ହେଲା ୧୪୪ ଧାରା, ନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ କରିବେ ସେବାୟତ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନକୁ ନୂଆ ଅତିଥି, ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମା ହେଲା ବାଘୁଣୀ ମେଘା
  • ||
  • ୨ହଜାର ଟପିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨୬୭ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି କରୋନାର ବ୍ରାଜିଲ ଭାରିଏଣ୍ଟ, ରହିଛି ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷମତା

3/03/2021 at 7:20 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୩|୦୩: କରୋନା ଭାଇରସର ବ୍ରାଜିଲ ଭାରିଏଣ୍ଟକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି । ଏକ ନୂଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବ୍ରାଜିଲର ଭାରିଏଣ୍ଟ ସାଧାରଣ ଭାଇରସଠାରୁ ୨.୨ ଗୁଣା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ । ଏହାସହ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ସଂକ୍ରମଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ । ବ୍ରାଜିଲର ସାଓ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ସହ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଏହି ଫଳାଫଳ ପାଇଛନ୍ତି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବ୍ରାଜିଲର ଓ୍ୱେବ୍ ସହରର କରୋନା ମରାତ୍ମକ ସ୍ଥିତିରେ ଥିଲା । ଏବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଏଠାରେ ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲେ । ଅର୍ଥାତ ଭଲ ହେବା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ କହୁଥିଲେ ଯେ, ଥରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଏ । କିନ୍ତୁ ବ୍ରାଜିଲରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା କୋଭିଡର ନୂଆ ଭାରିଏଣ୍ଟ ଏହାର ବୀପରିତ କାମ କରୁଛି ।

ବ୍ରାଜିଲ ଭାରିଏଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ପୁଣି ଥରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଭାଇରସ ଅଧିକ ମରାତ୍ମକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତ ସରକାର ଗତ ଜାନୁଆରୀରେ ବ୍ରାଜିଲକୁ ଭାକସିନର ୨୦ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ବ୍ରାଜିଲ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହିନ୍ଦୀରେ ଧନ୍ୟବାଦ ଲେଖି ଭାରତ ପ୍ରତି ଆଭାର ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ।  

   Related Posts