Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ‘ଇତିହାସରେ ହୋଇଥିବା ଭୁଲଗୁଡିକୁ ଏବେ ସୁଧାରୁଛି ଭାରତ’, କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ବର୍ଷିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫୩୨ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ଲକ୍‌ଡାଉନ ଛଡାଇ ନେଇଛି ବେଉସା : ହାତରେ କାମ ନାହିଁ-ଭାଟି ବନ୍ଦ, ଚିନ୍ତାରେ କୁମ୍ଭକାର

7/06/2020 at 9:20 AM

ଉଦଳା ୦୭।୦୬: ଲକ୍ ଡାଉନ ଛଡାଇ ନେଇଛି ବେଉସା । ଯେଉଁଠି ରାତି ପାହିଲେ ଚକ ଘୁରୁଥିବାର ଶବ୍ଦ ଶୁଭୁଥାଏ । ମାଟି ପିଣ୍ଡୁଳାକୁ ବିଭିନ୍ନ ରୂପ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ସେଠି ଆଜି ଛାଇଯାଇଛି ଅଜବ ନିରବତା । ଆଉ ହାତ ବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି କୁମ୍ଭକାର ।

 ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ କୁମ୍ଭକାର । ହାତରେ କାମ ନାହିଁ । ଭାଟି ବନ୍ଦ । ଭାଟିରେ ଆଉ ନିଆଁ ଜଳୁନି କି ମାଟି ପାତ୍ର ପୋଡାଯାଉନି । ଲକ୍ ଡାଉନ ପାଇଁ ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇପଡିଛି କୁମ୍ଭକାରଙ୍କ ଜୀବନ । ବର୍ଷ ଜାକ ମାଟି ଚକଟି ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି କୁମ୍ଭକାର । ଆଉ ପାର୍ବଣ ଆସିଲେ ଜମେ ବେପାର ।

କିନ୍ତୁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବେଉସା ଛଡାଇ ନେଇଛି । ହାତ ବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି ଉଦାଳା କପ୍ତିପଦା ସୁଡୁସୁଡିଆ ଗାଁର କୁମ୍ଭକାର ପରିବାର । ନାଁ ପାଖରେ ଅଛି କାମ, ନାଁ ପଇସା । ବେପାର ବନ୍ଦ ହେବା ଦିନଠୁ ଘର ଚଳାଇବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇପଡିଛି । ରାତି ପାହିଲେ ଗୋଟିଏ ଚିନ୍ତା ଖାଇବେ କଣ, ପଇସା ଆଣିବେ କେଉଁଠୁ ।   

ପୂଜାପର୍ବାଣୀ ହେଉ କି ବାହାଘର, ବ୍ରତଘର । ସବୁ ସମାରୋହରେ ଲୋଡା ପଡିଥାଏ ମାଟିର ସାମଗ୍ରୀ । କିନ୍ତୁ ଲକ୍ ଡାଉନ ପାଇଁ ଏସବୁ ସାମଗ୍ରୀର ଆବଶ୍ୟକତା ସେତେଟା ନାହିଁ । ତେଣୁ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେ।ଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ମାଟି ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହୋଇ ପାରୁନି । ବଜାର ବନ୍ଦ ଯେ।ଗୁଁ କଞ୍ଚାମାଲ ବି ମିଳୁନି ।

ତେଣୁ ଲକ୍ ଡାଉନ ଖୋଲିଲେ ଏସବୁ ଜିନିଷ ବିକ୍ରି କରି ଦିପଇସା ରୋଜଗାର କରିବେ ବୋଲି ମନକୁ ବୁଝାଇ ଦେଉଛନ୍ତି କୁମ୍ଭକାର । ୩ ମାସ ହେଲା କାମ ଛାଡିଲେଣି କୁମ୍ଭକାର । ଦେଖାଯାଉ ଆଗକୁ କେ​ବେ ଲକ୍ ଡାଉନ ହଟୁଛି ଆଉ କେବେ ଦୂର ହେଉଛି କୁମ୍ଭକାରଙ୍କ ସମସ୍ୟା।   

   Related Posts