Wednesday, March 20, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ହୀରାକୁଦ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରକୁ ଏଥର ଆସିଛନ୍ତି ୧୦ପ୍ରଜାତିର ନୂଆ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସମେତ ୯୨ଟି ପ୍ରଜାତିର ୧ଲକ୍ଷ ୪୫ହଜାର ୯୪୬ଟି ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀ, କଳରବରେ ମୁଖରିତ ସମଗ୍ର ଅଂଚଳ

ସମ୍ବଲପୁର ୧୧|୧: ହୀରାକୁଦକୁ ଆସିଥିବା ବିଦେଶୀ  ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ ସରିଛି । ଚଳିତବର୍ଷ  ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ପକ୍ଷୀ ଆସିଛନ୍ତି । ଏହାସହ  ଏଥର ୧୦ପ୍ରଜାତିର ନୂଆ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ହୀରାକୁଦ, ସମ୍ବଲପୁର ଓ ଝାରସୁଗୁଡା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଞ୍ଚଳର ତିନୋଟି ଜୋନ୍‌ରେ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ  ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ ସରିବା ପରେ ଚୁଡାନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ହୀରାକୁଦକୁ କ୍ରମାଗତ ଷଷ୍ଠଥର ଲାଗି ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀ ଆସିଛନ୍ତି। ଏହି ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ କଳରବରେ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇ ଉଠିଛି। ଆକାଶରେ ଦଳ ଦଳ ହୋଇ ପକ୍ଷୀ  ଦୃଶ୍ୟ ସତରେ ଦେଖିଲା ଭଳି । ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ୯ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପକ୍ଷୀ ଆସିଥିବା ଆସିଛନ୍ତି ।  ଏଥର ୧୦ଟି ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ନୂତନ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଚଳିତବର୍ଷ ସମ୍ବଲପୁର,ହୀରାକୁଦ ଓ ଝାରସୁଗୁଡା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୯୨ଟି ପ୍ରଜାତିର ୧ଲକ୍ଷ ୪୫ହଜାର ୯୪୬ଟି ପକ୍ଷୀ ଆସିଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଗଣନାରୁ । ଚଳିତବର୍ଷ ପକ୍ଷୀଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟରେ ୨୧ଟି ୟୁନିଟ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ଡେବିର୍‌ଗଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବସା କରି   ଅଣ୍ଡା ଦିଅନ୍ତି । ଯିବାବେଳେ ଶାବକମାନଙ୍କ ସହ ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିଯାଇଥାନ୍ତି। ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ଜଳରାଶିର ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ, ସୁହାଇଲା ଭଳି  ଜଳବାୟୁ, ଚାରିପାଖରେ ସବୁଜିମା ଭରା ପାହାଡ ଏବଂ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣର ଖାଦ୍ୟ ମିଳୁଥିବାରୁ ପକ୍ଷୀମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଠାକୁ ଆକୃଷ୍ଠ ହୋଇ ଆସିଥାନ୍ତି । ଏଠାରେ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଫେବୃୟାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହି, ପୁଣି ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିଯାଇଥାନ୍ତି ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ନିଶ୍ଚିତ ରୁପେ ଏକ ଶୁଭ ସୂଚନା। ହେଲେ ଏହି ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆହୁରି ଅଧିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପକ୍ଷୀପ୍ରେମୀ ମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

146 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର