Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଟିଟିଡିର ଦାବି: ତିରୁମାଲା ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦେବ ପ୍ରମାଣ

10/04/2021 at 11:47 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୦୪: ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ୍ (ଟିଟିଡି) କହିଛି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଚିତ୍ତୋର ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରଭୁ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱରଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ତିରୁମାଲା ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ  ଐତିହାସିକ ତଥା ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ପ୍ରମାଣ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ମନ୍ଦିରର ପ୍ରଶାସନ, ଟିଟିଡି, ଏପ୍ରିଲ ୧୩ଉଗାଡି ଉତ୍ସବ ଦିନ ବୁକଲେଟ୍ ଆକାରରେ ଏକ ଦଲିଲ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ପ୍ରମାଣ କରିବ କି ଅଞ୍ଜନାଦ୍ରି, ତିରୁମାଲାର ସାତୋଟି ପାହାଡ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଅଞ୍ଜନାଦ୍ରିକୁ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ କୁହାଯାଏ ।

Temple resembling Tirumala Tirupati shrine to be built in Jammu near  Vaishno Devi | Times of India Travel

ଟିଟିଡି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ କେ.ଏସ୍ ଜବାହର ରେଡ୍ଡୀ କହିଛନ୍ତି, ” ଆମେ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପୁସ୍ତିକା ଆକାରରେ କମିଟିର ରିପୋର୍ଟ ଅଣିବୁ ଯେ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ପ୍ରକୃତରେ ଅଞ୍ଜନାଦ୍ରିରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ,  ଯାହା ତିରୁମାଲାର ସାତୋଟି ପାହାଡ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । “

ଗୁରୁବାର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକରେ ପ୍ୟାନେଲ ଟିଟିଡିକୁ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛି । କମିଟିର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ନାମ ନ ଛାପିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି, “ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ପଥ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଅତୀତରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି । ରାମେଶ୍ୱରମ୍ ଦେଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଯୋଧ୍ୟାଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣକୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଭଗବାନ ରାମ  ହୁଏତ ତିରୁମାଲାରେ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଦେଖିଥିବେ । କମିଟି ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅଞ୍ଜନା ଦେବୀ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ତାମସାଲା ପାହାଡର ଏକ ଝରଣାରେ ଏବଂ ଅଖଡା ଗଙ୍ଗାରେ ଏକ ପବିତ୍ର ବୁଡ଼ ପକାଇଥିଲେ ।

   Related Posts