Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆଇସିସି ୱାର୍ଲଡକପ୍-୨୦୧୯: ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶ୍ବକପରେ ଭାରତର ଇତିହାସ

27/05/2019 at 4:45 PM

ମେ ୩୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପ୍-୨୦୧୯। ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଜୁନ ୫ ତାରିଖ ଦିନ ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକାକୁ ଭେଟିବ ଭାରତ। ଦୁଇଦୁଇଥର ବିଶ୍ବବିଜେତା ଭାରତ ଟ୍ରଫି ପାଇଁ ପୁଣିଥରେ ଲଢିବ। ଏଥି ନିମନ୍ତେ ସାଉଥମ୍ପଟନରୁ ଜୟଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଏବେ ଡେରାର ପକାଇଛି ଲଣ୍ଡନରେ।  

ଭାରତର ବିଶ୍ବକପ୍ ଇତିହାସ ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ ୧୯୭୫ ଓ ୧୯୭୯ରେ  କେବଳ ଗୃପ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରିଥିଲା। ଉଭୟ ବିଶ୍ବକପ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରୁ ଭାରତ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଜିତି ପାରିଥିଲା। ତେବେ ୧୯୮୩ରେ  ବିଶ୍ବକପ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିଲା ଭାରତ। ପରବର୍ତ୍ତି ବିଶ୍ବକପରେ ଦୃଢ ଇଛାଶକ୍ତି ସତ୍ତ୍ବେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ସେମିଫାଇନାଲରୁ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିନଥିବା ବେଳେ ୧୯୯୨ରେ ରାଉଣ୍ଡ ରବିନ ଷ୍ଟେଜରୁ ପ୍ରସ୍ଥାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା।

୧୯୯୬ ମସିହା ବିଶ୍ବକପ୍ ଏସିଆରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଭାରତ କେବଳ ସୁପର-୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ପାରିଥିଲା। ଯଦିଓ ୨୦୦୩ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ଭାରତ ଫାଇନାଲକୁ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା ତେବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯୋଗୁ ଟାଇଟଲରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା ଟିମ୍। ୨୦୦୭ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଯୋଗୁ ଗୃପଷ୍ଟେଜରୁ ଆଉଟ ହୋଇଥିବା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୧୧ରେ ପୁଣି ବିଶ୍ବବିଜେତା ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ୨୦୧୫ ବିଶ୍ବକପରେ ଭାରତର ଯାତ୍ରା କେବଳ ସେମିଫାଇନାଲ ପ୍ରର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା।

ବିଶ୍ବକପ୍ କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୭୫ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛି।  ଏଥିରୁ ୪୬ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୭ଟି ହାରିଛି ଓ ୨ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଡ୍ର ରହିଛି । ତେବେ ବିଶ୍ବକପରେ  ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସର୍ବାଧିକ ୮ ଥର ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ସେହିପରି ବିଶ୍ବକପରେ ଭାରତ ଜିମ୍ବାୱେକୁ ୮ ଥର ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୟୁଏଇ, ପାକିସ୍ତାନ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡସ, ନାମିବ୍ୟା, କେନ୍ୟା, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ, ଇଷ୍ଟଆଫ୍ରିକା ଓ ବାରମୁଡା ଭଳି ୮ଟି ଦେଶ ବିଶ୍ବକପରେ କେବେ ଭାରତକୁ ହରାଇ ପାରିନଥିବାର ରେକର୍ଡ ରହିଛି ।

   Related Posts