Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ମାଲକାନଗିରି ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତିଦିନ ନଦୀ ପାର ହୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷକ

2/11/2019 at 5:34 PM

ମାଲକାନଗିରି ୨।୧୧: ଆସନ୍ତାକାଲି ମାଲକାନଗିରି ଗସ୍ତ କରିବେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ । ଜିଲ୍ଲାରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ କେତେ ଦୂର ଆଗେଇଛି ଏହାକୁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଜିରୋରେ ପରିଖିବେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ । କିନ୍ତୁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମାଲକାନଗିରି ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଶିକ୍ଷା ଦାନ ପାଇଁ  ପ୍ରତିଦିନ ଶିକ୍ଷକ ମାନେ ଭରା ନଦୀରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଉଥିବାର ଚିତ୍ର ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କାରଣ ପେଶା ଯେତେବେଳେ ନିଶା ପାଲଟେ ସେତେବେଳେ ଅସମ୍ଭବ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହୋଇଯାଏ । ଯାହାର ଜ୍ବଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମାଲକାନଗିରିର ମାଓ ପ୍ରବଣ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ। ଏଠାରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଉଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷକ । କିଏ ଦୁର୍ଗମ ପାହାଡରେ ଚଢି ଯାଉଛି ତ କିଏ ଅକାତକାତ ନଇଁରେ ପଶି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାର ସ୍ବାଦ ଚଖାଇବା ପାଇଁ । ତେବେ ଏପରି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳକୁ  ଯାଉଯାଉ କେବେ କେବେ ଜଙ୍ଗଲି  ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ହାବୁଡରେ ମଧ୍ୟ ଏମାନେ ପଡନ୍ତି ।

ତେବେ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଆଗରେ ସବୁ କିଛିକୁ ପର କରି ଦେଉଥିବା ଏପରି ଶିକ୍ଷକ ହେଉଛନ୍ତି ସିଆରସିସି ଉମାକାନ୍ତ ଦାସ, ଢାକଡପଦର ଗ୍ରାମର ଶିକ୍ଷକ ସନ୍ନ୍ୟାସୀ ପାତ୍ର ଓ କୋଡେ ମଙ୍ଗୁଲୁ । ସିଆରସିସି ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ଯିବାଆସିବା କରୁଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକ ଗଭୀର ନଦୀରେ ପାର ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଢାକଡପଦର ଗାଁକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକରୁ ପ୍ରଥମେ ଲଞ୍ଚ ଯୋଗେ ୬୧ କି.ମି ଦୂର ଯନ୍ତ୍ରୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ହୋଇଥାଏ ଓ ସେଠାରୁ ଏସବୁ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ଚାଲି ଚାଲି ଏବଂ ପାଣିରେ ପହଁରି ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ । ଯାହାକି ଏମାନେ କରୁଛନ୍ତି ।

ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଏପରି ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ସ୍କୁଲକୁ ଯାଉଥିବା ଏହି ଶିକ୍ଷାଦାତାଙ୍କ ଉପରେ କେବେ ସରକାରଙ୍କ ନଜର ପଡିବ ଓ କେବେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ହେବ ତାହା ଦେଖିବାର କଥା ।

   Related Posts