Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି : ୫୨ଟି ବିଧାନସଭା ଓ ୫ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଟାର୍ଗେଟରେ

7/12/2018 at 6:10 PM

ଜୟପୁର ୭|୧୨: କୋଟିଆ ପରେ ଏବେ ପୁରା ଓଡିଶା ଉପରେ ପଡୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରର ନଜର ।  ଆସନ୍ତାସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି,  ଟିଡିପି ।  ଏଥି ପାଇଁ ଦଳ ତା’ର ରଣନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ୫୨ଟିବିଧାନସଭା ସହ ୫ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବ ଦଳ । ଦକ୍ଷିଣଓଡିଶା ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଯେଉଁ  କିଛି ସ୍ଥାନରେତେଲୁଗୁ ଭାଷାଭାଷୀ ଲୋକ ରହୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁସମର୍ଥନ ସାଉଣ୍ଟିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଟିଡିପି । ତେବେ ଟିଡିପିର ଏଭଳିଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ରାଜନୀତି ଗଣିତକୁ ପ୍ରଭାବିତକରିପାରେ ।….

ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନା ପରେ ଏବେ ଓଡିଶା ନିର୍ବାଚନରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡ଼ୁଙ୍କ  ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି ବା ଟିଡିପି ।  ଏଥି ପାଇଁ ଦଳ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ସଂଖ୍ୟକ ତେଲୁଗୁ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି ତାହା ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା। ତେଲୁଗୁ ଭୋଟର ବହୁଳ ଅଂଚଳରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଲେ ଜିତିବା ସମ୍ଭାବନା କେତେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ତା ସର୍ଭେ କରାଯାଉଛି ।  ଟିଡିପିର ସର୍ଭେ ଟିମ କୋରାପୁଟ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଦଳ ୫୨ଟି ବିଧାନସଭା ସମେତ ୫ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ରହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରୁଛି । ତେଣୁ ଏହି ସମସ୍ତ ଆସରେ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଆସନ ଗୁଡିକରେ ସମ ଭାବାପର୍ଣ୍ଣ ଦଳକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବ। ୨୦୦୦ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ମେଣ୍ଟକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା ଟିଡିପି ।

ଗତ ୨ବର୍ଷ ହେଲା ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବା ବାହାନାରେ ଜୟପୁର, ରାୟଗଡା ସମେତ ଅନେକ ତେଲୁଗୁ ଭାଷାଭାଷୀ ଲୋକ ରହୁଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ଟିଡିପି ନେତାମାନେ ଆସିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ଆଉ ବିକାଶର କଥା କହିଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରୁ ହିଁ ତେଲୁଗୁ ଦେଶମର ଫୋକସରେ ଓଡିଶା ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା।  ତେବେ ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟିରେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ତେଲୁଗୁ ଭୋଟର ବି ସକାରାତ୍ମକ  ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି  ନିର୍ବାଚନରେ ଜୟପୁର ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆନ୍ଧ୍ରର ଜନସତ୍ତା ପାର୍ଟି ସମେତ  ଅନ୍ୟ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଥିଲେ ।ହେଲେ ସେମାନେଙ୍କୁ ଅମାନତ ହାରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଏଥର ଯଦି ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି ଓଡିଶାରେ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଉଛି ତାହେଲେ ଦଳକୁ କେତେ ସଫଳତା ମିଳିବ ତାହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ହିଁ ଜଣା ପଡିବ ।

   Related Posts