Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

ଏବେ ଏସଏମଏସ୍ ଜରିଆରେ ଭରି ପାରିବେ ଜିଏସଟି ରିଟର୍ଣ୍ଣ : କରଦାତାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଆଶ୍ବସ୍ତି

27/10/2020 at 11:31 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୧୦: ଜିଏସଟି ନେଟଓ୍ବାର୍କ ସେହି ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟର୍ସଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେଇଛି,ଯାହାର ଦେୟ ଶୂନ୍ୟ। ଏବେ ଏହି ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟରଙ୍କ ପାଇଁ ଏସଏମଏସ ଜରିଆରେ ତ୍ରିମାସିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ଜିଏସଟିଏନ୍ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ ଏହା ଅନୁସାରେ କମ୍ପୋଜିସନ ସ୍କିମ୍ ନେଉଥିବା କରଦାତା ବିନା ଜିଏସଟି ପୋର୍ଟାଲରେ ଲଗ୍ଇନ୍ କରାଯାଇଥିବା ଏସଏମଏସ ଜରିଆରେ ଜିଏସଟି CMP-08 ଫର୍ମରେ ଶୂନ୍ୟ ଭରି ପାରିବେ। CMP-08 ସ୍ବ-ଆକଳନ କରର ତ୍ରିମାସିକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଯାହାକୁ କମ୍ପୋଜିସନ ସ୍କିମ୍ ନେଉଥିବା କରଦାତା ଭରିଥାନ୍ତି। ମୋଟ ୧୭.୧୧ଲକ୍ଷ ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟର୍ସ କମ୍ପୋଜିସନ ସ୍କିମର ଅନ୍ତର୍ଗତ ରେଜିର୍ଷ୍ଟଡ ରହିଛି। ଜିଏସଟିଏନ ଅନୁସାରେ କରଦାତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଲାଭ ନେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଭାବେ ଏସଏମଏସ୍ ପଠାନ୍ତୁ।

ଜିଏସଟି ଅନୁସାରେ କମ୍ପୋଜିସନ ଯୋଜନା ୧.୫କୋଟି ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ବ୍ୟବସାୟ ଥିବା କରଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସରଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଏହା ଅନୁସାରେ ଛୋଟ କରଦାତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଜିଏସଟିର ଜଟିଳ ଔପଚାରିକତାରେ ନପଡ଼ି ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ରିହାତି ଦରରେ ମାଲ ଏବଂ ସେବା କର ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଏଥିରେ ବିନିର୍ମାଣକାରୀ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜିଏସଟି ଏକ ପ୍ରତିଶତ ଦରରେ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ ୫ପ୍ରତିଶତରେ ଜିଏସଟି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

   Related Posts