Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଣାଇ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଡୁଛି ତାଟିକବାଟ
  • ||
  • ଟେକ୍ସାସରେ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଣବନ୍ଦୀ : ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଏଫବିଆଇ ଓ ସ୍ୱାଟ୍ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଡେଇଁଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୧୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୩୩୯୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନିଶାରେ ୩ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲେ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟା ପୋଲିସକୁ କଲେ ଗାଳିଗୁଲଜ
  • ||
  • ଫାଟିଗଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଟେରୀ, ନାବାଳକ ଗୁରୁତର : ପଥରରେ ଛେଚୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୪ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସଙ୍କୁ ପ୍ରମୋସନ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପାହ୍ୟାକୁ ପଦୋନ୍ନତି
  • ||
  • କୋଟିଆରେ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ, ୧୩ଟି ବୁଥରେ ମତଦାନ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପାଇଁ ଗଠନ ହେବ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ

1/02/2020 at 9:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୨- ମହିଳାଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯିବା ପାଇଁ ଏକ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ଗଠନ କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତା ରମଣ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନା ବେଳେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ମହିଳାମାନେ କେଉଁ ବୟସରେ ମାଆ ହେବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସେ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବ । ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୧୮ ବର୍ଷ ରହିଛି । ବାଳ ବିବାହ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

ମାତୃ ମୃତ୍ୟୁହାର ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ୧୯୨୯ ମସିହାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଶାରଦା ଆକ୍ଟରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯ।ଇ ୧୯୭୮ ମସିହାରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ଭାରତ ଆଗକୁ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।
ଶାରଦା ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇ ମହିଳାଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ଓ ପୁରୁଷର ବିବାହ ବୟସ ୨୧ ବର୍ଷ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଶାରଦା ଆକ୍ଟ ବଦଳରେ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ବାଳ ବିବାହ ନିରୋଧ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ରିପୋର୍ଟ ଦେବ ।

ଏବେ ବେଟି ବଚାଓ ଓ ବେଟି ପଢାଓ ଯୋଜନାରେ ଝିଅମାନେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି । ଝିଅମାନଙ୍କ ନାମଲେଖା ପ୍ରତିଶତ ୯୪.୩ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୁଅମାନଙ୍କର ୮୯ ପ୍ରତିଶତ ।
ପୋଷଣ ତତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ୬ ଲକ୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts