Saturday, August 24, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ତାରାଙ୍କ ନକ୍ସଲ ଉପାଖ୍ୟାନ ଓ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦଣ୍ଡକାରଣ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୀରକୁ କାଉଣ୍ଟର କଲେ ରବି ନନ୍ଦ : କହିଲେ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ

ଭୁବନେଶ୍ବର୯|୨: ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ସରିଲା ଏବେ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନେତାଏ ବାହାରିଲେଣି ଫିଲ୍ଡକୁ। ଆଉ ଏଥିକିବେଳେ ଜୟପୁର ବିଧାୟକ ତାରାପ୍ରସାର ବାହିନୀପତି ଖେଳିଛନ୍ତି ଡୁଆଲ କାର୍ଡ ।  କୋରାପୁଟର ୧୦ହଜାର ବେକାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଅ । ନଚେତ୍ ସେମାନଙ୍କ ସହ ନକ୍ସଲ ସଂଗଠନରେ ମିଶିବି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଦଣ୍ଡକାରଣ୍ୟ ରାଜ୍ୟ କଥା କହି ନୂଆ ତୀରମାରିଛନ୍ତି ତୀର।

ଅପରପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କୁ କାଣଣ୍ଟର ଆଟାକ କରିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ଜୟପୁର ବିଧାୟକ ରବି ନନ୍ଦ । ରବି ନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯିଏ ଗୋଟେ ପଞ୍ଚାୟତ କରିପାରିନି ସିଏ ଦଣ୍ଡକାରଣ୍ୟ ରାଜ୍ୟ କଥା ଉଠାଇବା ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ । ତାଛଡା ରବି ନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲେ ତାରା ଏମିତି ଲୋକଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିବା ଭଳି କଥା କୁହନ୍ତି ।

ତେବେ କେବେ ଲାଲ୍ ସଲାମ୍ କହିବେ ଜୟପୁର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ତାରାପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି ? ସତରେ କଣ ସେ ନକ୍ସଲ ହେଇଯିବେ ? ଆଉ ବିଧାନସଭା ଆସିବେନି, ୧୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ନକ୍ସଲ କମାଣ୍ଡ ଗଠନ କରିବେ ।  ଖୋଦ୍ ତାଙ୍କରି ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ଲାଗୁଛି ସେ ନକ୍ସଲ ହେବାକୁ ମନ ବଳେଇ ସାରିଲେଣି। ।

ଦିଲ୍ଲୀଠାରୁ ନେଇ ଏବେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଯାଏଁ ବେରୋଜଗାରୀକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ । ଠିକ୍ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ, ସବୁ ଦଳ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବଦଳାଇବାକୁ ଜୋରଦାର ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଆଉ ଠିକ୍ ଏତିକିବେଳେ ତାରା ବି ମାରିଛନ୍ତି ତୀର । କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ୧୦ ହଜାର ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ନଚେତ୍ ବେରୋଜଗାରୀଙ୍କୁ ସାଥୀରେ ଧରି ନକ୍ସଲ ହୋଇଯିବାର ଚେତବାନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଖାଲି ନକ୍ସଲ ହେବେନି, ଦଣ୍ଡକାରଣ୍ୟ ରାଜ୍ୟ କଥା ବି କହିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ରାଜନୀତି କରି ଜନତାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଏକାଧିକ ଥର ବିଧାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି ତାରା ।ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତ୍, ଜଣେ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି। ଗଣତନ୍ତ୍ର ଓ ବିଧାନସଭାରେ ଆସ୍ଥା ରଖି ସେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି। ପୁଣି କେମିତି ସେ ଏଭଳି କଥା କହିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ପୂରା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବାକୁ ସେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବରୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୋରାପୁଟ ବାହାରର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ ତାରା । ଆଉ ଏବେ ନକ୍ସଲ ହେବାକୁ ମନ ବଳେଇ, ଖେଳିଛନ୍ତି ନିଯୁକ୍ତି କାର୍ଡ। ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଯଦି ଜଣେ ବିଧାୟକର ଭରସା ନ ରଖେ, ତାହେଲେ ସାଧାରଣ ଜନତା ଉପରେ ଏହାର କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ?

253 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର