Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ବିବାଦୀୟ ଭିଡିଓ ମାମଲାରେ ବବିତା ଜୀଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଆଶ୍ବସ୍ତି, ଦଳିତଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ଆପତ୍ତିଜନକ ଶବ୍ଦ

18/06/2021 at 5:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୬: ଟିଭିର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସିରିଏଲ୍ ‘ତାରକ ମେହେତା କା ଉଲଟା ଚଶ୍ମା’ର ବବିତା ଅର୍ଥାତ୍ ମୁମୁନ୍ ଦତ୍ତା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟରେ ମୁନ୍ମୁନ୍ ଦତ୍ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଜରିଆରେ ମୁନ୍ମୁନ୍ ଦତ୍ତା କହିଥିବା ଜାତିବାଦୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମାମଲାକୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଦାବିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ମୁମୁନ୍ ଦତ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଏବଂ ସେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଶବ୍ଦ ସାଧାରଣତଃ ବଙ୍ଗଳା ଭାଷାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ଶବ୍ଦଟି ‘ଜାତିବାଦୀ’ ବୋଲି ସେ ଜାଣି ନଥିଲେ।

ଓକିଲ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁନ୍ମୁନ୍ ଦତ୍ତା ଅଜାଣତରେ ଏହି ଭୁଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭୁଲ୍ ଜାଣିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରୁ ଏହି ପଦବୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ଯେ ଏହା ‘ଜାତିବାଦୀ’।

ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମାମଲା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଦାବି ଉପରେ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କୋର୍ଟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ତେବେ ହରିୟାଣାରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଜାରି ରହିବ। ଏସସି-ଏସଟି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ମୁମୁନ ଦତ୍ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

   Related Posts