Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

Good governance index ଶୀର୍ଷରେ ତାମିଲନାଡୁ, ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶତମ ସ୍ଥାନରେ ଓଡିଶା

26/12/2019 at 7:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୧୨: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କାର୍ମିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଗୁରୁବାର ଗୁଡ ଗଭର୍ଣ୍ଣାନ୍ସ ସୂଚକାଙ୍କ (ଜିଜିଆଇ) ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟ ତାମିଲନାଡୁ ସୁଶାନରେ ସୂଚୀର ପ୍ରଥସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ସୁଶାସନରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଯଥାକ୍ରମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଛତିଶଗଡକୁ ସୂଚକାଙ୍କର ଚତୁର୍ଥସ୍ଥାନ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ୫ମ, ଗୁଜରାଟକୁ ଷଷ୍ଠ, ହରିୟାଣା ସପ୍ତମ ଓ କେରଳ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଏଥିରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ନବମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ୧୦ମ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏକାଦଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଦ୍ୱାଦଶ, ପଞ୍ଜାବ ତ୍ରୟୋଦଶ, ଓଡିଶା ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ବିହାରକୁ ପଞ୍ଚଦଶତମ ସ୍ଥାନ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଗୋଆ ଷୋଡଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସପ୍ତଦଶ ଓ ଝାରଖଣ୍ଡ ଅଷ୍ଟାଦଶ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ସେହିପରି ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳ ରାଜ୍ୟଙ୍କ ସୂଚୀରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସୁଶାସନ ଲାଗି ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ପଛକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଥିବା ବେଳେ ତୃତୀୟରେ ମିଜୋରାମ, ସିକ୍କିମ ଚତୁର୍ଥ, ଆସମ ପଞ୍ଚମ, ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଷଷ୍ଠ, ମଣିପୁର ସପ୍ତମ, ମେଘାଲୟ, ଅଷ୍ଟମ, ନାଗାଲ୍ୟାଣ୍ଡ ନବମ ଓ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ୧୦ମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।

ଏହି ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ରାଜ୍ୟ,  କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ଓ ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶରେ ପୁଡୁଚେରୀ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଚଣ୍ଡିଗଡ, ତୃତୀୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ଡାମନ  ଓ ଡ୍ୟୁ ଚତୁର୍ଥ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଓ ନିକୋବର ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପଞ୍ଚମ, ଦାଦର ଓ ନଗର ହାଭେଲି ଷଷ୍ଠ ଏବଂ ଲକ୍ଷଦ୍ୱୀପକୁ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି। ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ସୁଶାସନର ନିରପେକ୍ଷ ଆକଳନ ନିମନ୍ତେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଏକ ସମାନ ମାନଦଣ୍ଡ ନାହିଁ। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶମାନେ ନେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପର ପ୍ରଭାବକୁ ଆକଳନ କରିବା ଲାଗି ଏକ ମାନଦଣ୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦିଗରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାଶମାତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ସେହିପରି ରାଙ୍କିଙ୍ଗ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ଯେପରି କୃଷି, ଉଦ୍ୟୋଗ ଆଦିକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଆକାର ଅନୁସାରେ ବଡ ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଛତିଶଗଡ କ୍ରମଶଃ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ୟୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝାରଖଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏହା ପଛକୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଅଛନ୍ତି। ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଶର ଛତିଶଗଡ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ଓ ଉପାର୍ଜନରେ ଛତିଶଗଡ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

   Related Posts