Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂକଟକୁ ମୁହାଁଇଲା ତାମିଲନାଡୁ, ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଜଳ ବିଜୁଳି ଓ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉପରେ ଜୋର ଦେଲେ ସରକାର

8/10/2021 at 8:25 PM

ଚେନ୍ନାଇ ୮।୧୦:  ତାମିଲନାଡୁ ସରକାରଙ୍କ ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ଲାଣ୍ଟ (ଟିଏନଜିଡିସିଏଲ) ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ଲାଗି କୋଇଲା ସଂକଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଏ ବାବଦେ ନିଗମ କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆଙ୍କ ସମେତ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଭାବିକ ହୋଇ ନାହିଁ। ନିଗମ ନିକଟରେ ଗଚ୍ଛିତ କୋଇଲା ମାତ୍ର ୪ ଦିନ ଲାଗି ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୋଇଲା ନ ପହଞ୍ଚିଲେ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ଜନୈକ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆଙ୍କୁ ନିମ୍ନମାନର ହେଉ ପଛେ କୋଇଲା ରେକ୍‌ ତୁରନ୍ତ ପଠାଇବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସେପରି ସନ୍ତୋଷଜନକ ସୂଚନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳି ନାହିଁ। ଏଣୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଉପୁଜିବାକୁ ଯାଉଥିବା ପରିସ୍ଥିତିର ଆଭାସ ମିଳିସାରିଲାଣି। ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ଲାଗି  ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଅକ୍ଷଶକ୍ତି ଦୋହନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ଗତ ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ୧.୨ କୋଟି ୟୁନିଟ୍‌କୁ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିପରି ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତିରୁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ବଢାଯାଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି।  ଟିଏନଜିଡିସିଏଲର ତାମିଲନାଡୁର ମେଟ୍ଟୁର, ଟୁଟିକୋରିନ ସମେତ ଉତ୍ତର ତାମିଲନାଡୁରେ ୫ଟି ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ରହିଛି। ଏହି ସବୁ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଦୈନିକ ୪ ହଜାର ୩୨୦ ମେଗାୱାଟ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ।

ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ଲାଗି କଞ୍ଚାମାଲ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ସୁସଂହତ ରହିବା ମଧ୍ୟ ଦରକାର । ତେବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ ଶକ୍ତି ସଂକଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଥର୍ମାଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟମାନେ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶଙ୍କୁ ବୋହିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ତାମିଲନାଡୁ ଲାଗି ସଂକଟ ଦେଖା ଦେଇଛି। ୪ ହଜାର ୩୨୦ ମେଗାୱାଟ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ନିମନ୍ତେ ଦୈନିକ ୬୨ ହଜାର ଟନ କୋଇଲା ଆବଶ୍ୟକ। ଏବେ ସର୍ବଶେଷ ଷ୍ଟକ୍ ୧.୯୨ ଲକ୍ଷ ଟନ ରହିଛି। ଯାହା ଅତି ବେଶି ହେଲେ ୪ ଦିନ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।   

   Related Posts