Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଭାରତ ନେତୃତ୍ୱରେ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ନେଇ ତାଲିବାନ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, କହିଲେ India ଉପରେ ଆମର ପୁରା ଭରସା

11/11/2021 at 5:40 PM

କାବୁଲ ୧୧।୧୧: ଭାରତ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ନେଇ ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ବୈଠକରେ ତାଲିବାନ ଶାସକ ଭରସା ଓ ସନ୍ତୁଷ୍ଟି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କାବୁଲରେ ଗୁରୁବାର ତାଲିବାନ ଶାସନ ଭାରତରେ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରଥମ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ବୈଠକ ଆମ ହୀତ ଲାଗି ଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ତାଲିବାନ ଶାସକ ତାଙ୍କର ଘୋଷଣା ‘କୌଣସି ଦେଶ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କ ମାଟିକୁ ଉପଯୋଗ ହେବାକୁ ଦେବେନି’ ବୋଲି ପୁଣି ଦୋହରାଇଛନ୍ତି।

ତାଲିବାନ ସରକାର ଭାରତ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭରସା କରୁଥିବା ଓ ସେମାନେ କ୍ଷେତ୍ରର ସମସ୍ତ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ନିବିଡ଼ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ହୋଇଥିବା ବୈଠକକୁ ନେଇ ଆମର କୌଣସି ଉଦବେଗ ଅଥବା ଆପତ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି ତାଲିବାନ ମୁଖପାତ୍ର ଜବିଉଲ୍ଲା ମୁଜାହିଦ୍ଦ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।  ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା (ଏନଏସଏ) ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଜବିଉଲ୍ଲା ଅଡିଓ ଜାରି କରି ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଆମେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରୁ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲୁ ତଥାପି ଆମେ ଭାବୁଛୁ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ହୀତରେ ହିଁ ହୋଇଛି। କାରଣ ଏବେ ସମଗ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଗୁରୁତର ବିଚାରବିମର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ବାର୍ତ୍ତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସୁରକ୍ଷା ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଓ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ ବିଚାର କରି ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାରଙ୍କୁ ସହାୟତା କରନ୍ତୁ ବୋଲି ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଏନଏସଏଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଇରାନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ସଚିବ ତଥା ରିୟର ଆଡମିରାଲ ଅଲି ଶାମଖାନୀ, ଋଷ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ସଚିବ ନିକୋଲଇ ପେତ୍ରୁସେଭ, କାଜିକିସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜସ୍ତାନ, ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ ଓ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ସଚିବ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଆଲୋଚନା ପରେ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଥିଲେ।  

   Related Posts