Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି : ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରୁନି ତାଲିବାନ, କିପରି ଚାଲିବ ଦେଶ ?

3/10/2021 at 12:41 PM

କାବୁଲ ୦୩/୧୦:  ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ତାଲିବାନ ଅକ୍ତିଆର କରିବା ପରେ ଦେଶରୁ ଶାନ୍ତି ଚାଲିଯାଇଛି । ଦୁର୍ଦ୍ଦିନକୁ ଚାଲିଯାଇଚି ଦେଶ । ହଜାରହଜାର ଲୋକ ବେସହାରା । ରୋଜଗାର ପାଉ ନାହାଁନ୍ତି । ଖାଇବାକୁ ବି ପଇସା ନାହିଁ । ଶୋଚନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ଆଫଗାନ ନାଗରିକ । ଜମାଲ ନାମକ ଜଣେ ଆଫଗାନ ଯୁବକ ଦେଶର ପରିସ୍ଥିତି ବାବଦରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଜମାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ. ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବସବାସ କରୁଥିଲେ । ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ କାବୁଲର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ଖାଁ ଖାଁ । ରାସ୍ତାରେ ଗାଡିମୋଟର ସଂଖ୍ୟା କମିଛି । ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ । ଏଟିଏମ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଟଙ୍କା ଉଟାଇ ପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ଟଙ୍କା ଉଠାଣର ସୀମା ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଚାପରେ ରହୁଛନ୍ତି । କାରବାର ଏକ ପ୍ରକାର ଶୂନ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଅନେକ ପରିବାରର ରୋଜଗାରିଆ ଯୁବକ ଚାକିରୀ ପାଉନାହାଁନ୍ତି । ଅନେକଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରାଯାଇଛି । କିଛି କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି । ଦରମା ମଧ୍ୟ ମିଳୁନି । ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଜାତିସଙ୍ଘର କୌଣସି ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ସେମାନେ ଆଉ କାମକୁ ଯାଉ ନାହାଁନ୍ତି । ଦେଶ ଛାଡିବା କଥା ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି କୌଣସି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଠିକ୍ ଭାବେ କାମ ହେଉନାହିଁ । ଚାରିଆଡେ ଭୟ ଓ ଆତଙ୍କର ନାହୋଲ ଖେଳିଯାଇଛି । ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଦାମ୍ ହୁହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି । ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚଢା ଦାମରେ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ପରିବା କିଣୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରିରେ କମ୍ ଲାଭ ପାଉଛନ୍ତି ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା ଯେ, ତାଲିବାନ ଏବେ ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ଅସ୍ଥିରାବସ୍ଥାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅକ୍ଷମ । ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନ ତାଲିବାନ ପାଖରେ କିପରି ସଙ୍କଟକୁ ପ୍ରତିହତ କରାଯିବ ସେନେଇ ଅଭିଜ୍ଞତା ନାହିଁ । ଦେଶରେ ଏବେ ତାଲିବାନ ଆଇଟି ଶିଳ୍ପକୁ ଚଳାଇଛି । ଯାହାର ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାର ହୋଇ ପଡିଛି ।  ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ବିଗୁଡିଥିବା ନଜର ଆସୁଛି ।

   Related Posts