Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ଉଡିଲା ଚେନ୍ନାଇର ବିଜୟ ବାନା, କେକେଆରକୁ ୨୭ ରନରେ ହରାଇ ଚତୁର୍ଥ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧିନାୟକ ରହିବେ ସିଦ୍ଧୁ, ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଫେରାଇ ନେଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ସିଙ୍ଘୁ ବର୍ଡରରେ ଜଣେ ନିହଙ୍ଗଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ, ଯୁବକଙ୍କ ହତ୍ୟାର ୧୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରଥମ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପଣ୍ଡାଲ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତକୁ ଦେଲେ ଏହି ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ପୁଞ୍ଛରେ ଯବାନ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୫ଦିନରେ ୭ ଯବାନ ସହିଦ: ରାଜପଥ ବନ୍ଦ, ଅପରେସନ୍ ଜାରି
  • ||
  • ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରୁ ଏକାଦଶ, ୨୫ରୁ ଖୋଲିବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ: ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ୨୫୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ଯୁବକଙ୍କ ଗଳା କାଟି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ : ଘଉଡାଇଲା ବେଳେ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ସାଇକେଲରେ ଯାଉଥିଲେ କକା-ପୁତୁରା, ଟାଣି ଆଣି ଦଳିଦେଲା ହାତୀ
  • ||

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପ-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଲ୍ଲା ବରାଦର ବନ୍ଧକ : ଅଖୁନ୍ଦଜାଦାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲା ହକ୍କାନି ନେଟୱର୍କ

21/09/2021 at 11:16 AM

କାବୁଲ ୨୧/୦୯: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବା ପରେ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ବିବାଦ ତାଲିବାନକୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଛି । ବ୍ରିଟିଶ ମାଗାଜିନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ତାଲିବାନ ନେତା ହିବତୁଲ୍ଲା ଅଖୁନ୍ଦଜାଦାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ଏହାସହ ଉପ-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଲ୍ଲା ବରାଦରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧକ ରଖାଯାଇଛି । କ୍ଷମତା ପାଇଁ ତାଲିବାନର ଦୁଇଟି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଗ୍ରାମ ହୋଇଥିଲା ।

ମାଗାଜିନ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଛି ଯେ ହକ୍କାନି ଦଳ ସହ ଏହି ଝଗଡା ମଧ୍ୟରେ ମୁଲ୍ଲା ବରାଦର ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ବ୍ରିଟେନର ପତ୍ରିକା ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ତାଲିବାନର ଉଭୟ ଦଳ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ହକାନୀ ନେତା ଖଲିଲ-ଉଲ-ରହମାନ ହକକାନି ତାଙ୍କ ଚେୟାରରୁ ଉଠି ବାରଦାରଙ୍କୁ ପିଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଅଣ-ତାଲିବାନ ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବରାଦର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବେ । ଏହି ସଂଘର୍ଷ ପରେ ବାରଦର କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ ଏବଂ ଏବେ ପୁଣି ଥରେ କାନ୍ଦାହାରରେ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବାରଦାର ଆଦିବାସୀ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି, ଯାହାର ସମର୍ଥନ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ତେବେ ବରାଦରଙ୍କୁ ଚାପ ପକାଇ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ । ମାଗାଜିନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଭିଡିଓରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବରାଦରଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ ରଖାଯାଇଛି । ଅଖୁନ୍ଦଜାଦାଙ୍କ ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ ।

ସେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ହାଜର ହୋଇନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ତାଙ୍କଠାରୁ କ କୌଣସି ବାର୍ତ୍ତା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଖୁନ୍ଦଜାଦାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । କ୍ଷମତା ପାଇଁ ଏଭଳି ସଂଗ୍ରାମ ତାଲିବାନରେ ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇନଥିଲା । ତାଲିବାନ ଏବଂ ହକ୍କାନି ନେଟୱାର୍କ ୨୦୧୬ରେ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts