Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ପ୍ରତିବନ୍ଧକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି ତାଲିବାନ : ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ କରୁଛନ୍ତି ଏପରି ଅତ୍ୟାଚାର

9/09/2021 at 9:25 AM

କାବୁଲ ୦୯/୦୯ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ତାଲିବାନ ଯୁଗ । ତାଲିବାନ୍‌ ସେନା ସରକାର ଗଠନ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ତେବେ ତାଲିବାନୀ ଶାସନର ଆଗମନ ପରେ ଦେଶରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର କୌଣସି ନାମର ଅଧିକାର ବାକି ନାହିଁ। ତାଲିବାନ, ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ଅତ୍ୟାଚାର ପାଇଁ କୁଖ୍ୟାତ ହୋଇ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ଚାବୁକ୍ ରେ ମାଡ ମାରିବା। ଏଥିପାଇଁ ନୂତନ ତାଲିବାନ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାସ୍ତାରେ ମହିଳାମାନେ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ କଭର କରୁଥିବା ଅନେକ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ହିଜାବ୍ ପିନ୍ଧିଥିବା ମହିଳା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ କାବୁଲରେ ଏକାଠି ହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ତାଲିବାନ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧ ଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ କିଛି ମହିଳା ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ରାସ୍ତାରେ ସମାନ ଅଧିକାର ପାଇଁ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଥିବାର ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିଥିଲେ। ତେବେ ଜଣେ ମହିଳା ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଆମେ ଏଠାରେ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲୁ ହେଲେ କୌଣସି  ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ଚାବୁକ୍ ରେ ମାଡ ମାରିଥିଲେ ଏବଂ ଘରକୁ ଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ କଭର କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଅନେକ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ତାଲିବାନ ଗିରଫ କରିଛି।

ଏହା ସହ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଜୋରରେ ଚାବୁକରେ ମାଡ ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ନିକଟରେ ବନ୍ଧୁକ ଭର୍ତ୍ତି ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

ତାଲିବାନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏନେଇ ତାଲିବାନ କହିଛି ଯେ ଏହି ଖେଳଗୁଡିକରେ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀର ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ।

   Related Posts