Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

WHO ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲା ତାଇୱାନ : ଜାରି କଲା ପୁରୁଣା ଇ-ମେଲ୍, ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ବିସ୍ତାର ନେଇ ଚେତାଇ ଦେଇଥିଲା

15/04/2020 at 8:22 AM

ତାଇପେଇ ୧୫।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ନେଇ ବିଶ୍ବକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସତର୍କ ନକରିବାରୁ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ WHOର କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପାଣ୍ଠି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ତାଇୱାନ ଡିସେମ୍ବର ମାସର ଏକ ଇ-ମେଲ ଜାରି କରି WHO ଉପରେ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ।

ପ୍ରକୃତରେ ତାଇୱାନ ସେହି ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଏ ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ କରୋନା ଉପରେ ଅଧିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇପାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଉଚିତ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାଇୱାନ କହିଛି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ସେମାନେ WHO ରୁ ସୂଚନା ମାଗିଥିଲେ ​​କିନ୍ତୁ ତାହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥିଲା । ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ତାଇୱାନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ସମ୍ବନ୍ଧରେ WHO ରୁ ସୂଚନା ମାଗିଥିଲା ​​। କିନ୍ତୁ ତାଇୱାନ କହିଛି ଯେ WHO ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା ।

ତାଇୱାନ ପ୍ରଥମେ ଚୀନ ଉହାନର ୭ଟି ମାମଲା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଦର୍ଶାଇ WHOକୁ ଚେତାବନୀ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାଇୱାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ WHO ଭାଇରସ୍ ବିପଦକୁ କମ୍ ଭାବରେ ଦେଖିଥିଲା । ଏହା ଚୀନକୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ କରିଥିଲା ବୋଲି ତାଇଓ୍ବାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ।

ତାଇୱାନ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୩୦କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ପ୍ରାୟ ୭୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଇୱାନ ନିଜକୁ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ଦେଶ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ତେବେ ଚୀନ୍ ତାଇୱାନକୁ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ଦେଶ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ । WHO ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ ଚୀନ୍ ତାଇୱାନକୁ WHO ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ତାଲିକାରୁ ବାହାର କରିଦେଇଛି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତାଇୱାନର ଅଭିଯୋଗ ପରେ WHO ଅସ୍ବୀକାର କରିଛି ଯେ ତାଇୱାନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ କରୋନା ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ନେଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଇୱାନରେ କେବଳ ୩୯୩ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କେବଳ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧,୯୩୭,୨୬୮ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ।

   Related Posts