Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

‘ଟାଲ୍’ ଆଗ୍ନେୟଗିରିରୁ ଭୟାନକ ଉଦଗୀରଣ, ଗ୍ୟାସ୍ ସାଙ୍ଗକୁ ଅଗଣିତ ପ୍ରସ୍ଥର କଣିକା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବିପଦ : ସାରା ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ କରାଯାଇଛି ସତର୍କ

2/07/2021 at 1:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୨/୦୭ :  ଆତଙ୍କ ବଢାଉଛି ଆଗ୍ନେୟ ଉଦଗୀରଣ । ଫିଲିପାଇନର ମାନିଲା ଅଞ୍ଚଳରୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । କାରଣ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ପ୍ରଭାବରେ ଆକାଶ ଧୂଆଁଳିଆ ହେବା ସହ ଆକାଶରେ ପଥର ଗୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଉଡୁଛି ।

ମାନିଲାର ଏକ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଥିବା ‘ଟାଲ୍’ ଭୋଲକାନୋରୁ ଲଗତାର କିଛି ଦିନ ହେବ ବିଷାକ୍ତ ସଲଫର୍ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ବାହାରୁଛି । ଯାହାଫଳରେ ଆକାଶ ଧୂଆଁଳିଆ ହେବା ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଏକ ଆଗ୍ନେୟଗିରିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧୂଆଁ ଓ ଗୁଣ୍ଡ ପ୍ରାୟ ୧୫ କିମି ଧରି ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୩୫୦୦୦ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହି ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁ ଓ ପଥର ଗୁଣ୍ଡ କାରଣରୁ ସରକାର ଆଗୋନସିଲୋ ଓ ଲରେଲ୍ ସହରବାସୀଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହି ୨ ସହର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାସହ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବିଭାଗର ମୁଖପାତ୍ର ଜୁନଫରାନ୍ସ ଡି ଭିଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିହ ଆଶଙ୍କା ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୫୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆଉ କିଛି ନିଜ ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରକୁ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି ।

ଗତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ଥର କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପର ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ତ୍ୱରିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ତାଲ ଭୋଲକାନୋ ବା ଆଗ୍ନେୟଗିରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାନିଲା ସହରରୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ତେବେ ବେଳେବେଳେ ଆଗ୍ନେୟଗିରିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ଓ ଧୂଆଁ ମାନିଲାବାସୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।

   Related Posts