Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ନା ମାହିଙ୍କ ମେଣ୍ଟରସିପ୍ ଚାଲିଲା, ନାଁ କାମଦେଲା କୋହଲିଙ୍କ କ୍ୟାପଟେନ୍ସି: ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଯାତ୍ରା ଥିଲା ଏମିତି…

9/11/2021 at 10:29 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୧: କୋଭିଡ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବା ପରେ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରିଥିଲା କ୍ରିକେଟ୍ । ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସମସ୍ତଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିଲା । ଏହାର କାରଣ ହେଲା ଟି-20 ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୧ ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ, କରୋନା ଅବଧି ହେତୁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପକୁ ୟୁଏଇ, ଓମାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

ଏସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହି ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି ପାରିବ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଠିକ୍ ଏହା ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପରି ଆଦୌ ହୋଇନଥିଲା । ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲ ଖେଳାଯାଉଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଦଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଦଳର ଘୋଷଣା ବ୍ୟତୀତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ମେଣ୍ଟର ଭାବରେ ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ତା’ପରେ ଏପରି ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଯେ ଏଥର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିପାରିବ । କାରଣ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ମଧ୍ୟ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଇପିଏଲ ଜିତିଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଆଶା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଠିକ୍, ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆଇପିଏଲ୍ ପରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କଲା, ସେମାନେ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚରେ ବଡ଼ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କଲେ । କିନ୍ତୁ ଗ୍ରୁପ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ସବୁକିଛି ବଦଳିଗଲା ।

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ହୋଇଥିଲା । ଦଶନ୍ଧିର ଏକ ଇତିହାସ ଥିଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରି ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଥର ବିଶ୍ୱକପରୁ ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଇତିହାସ ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ ୧୦ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ।

ପରାଜୟ ଏପରି କରିଥିଲା ​​ଯେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଉ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିଲା ନାହିଁ । ବହୁ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସେହି ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନର ଶାହିନ୍ ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କ ପ୍ରଥମ ମନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ବଡ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଖେଳିପାରିନଥିଲେ । ଏହାସହ ପୂରା ପୁରା ବ୍ୟାଟିଂ ଅର୍ଡର ଅଡୁଆରେ ପଡିଥିଲା ।

ଯେଉଁଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ପରାଜୟ ଭାରତୀୟ ଡ୍ରେସିଂ ରୁମରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଚିତପଟାଙ୍ଗ କରିଥିଲା । ଏହି ପରାଜୟ ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ରମାଗତ ତିନିଟି ମ୍ୟାଚରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ନାମିବିଆକୁ ବଡ଼ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିବାର ଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଗ୍ରୁପ୍ ୨ ରୁ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ଦଳର ଭାଗ୍ୟ ଏପରି ଥିଲା ଯେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିଲା । ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୧ ର ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । କେବଳ ସେହି ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ମନେ ଅଛି ଯାହା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।

   Related Posts