Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ବି ହେଲାନି ଅଟାରୀ-ୱାଘା ବର୍ଡରରେ ମିଠେଇ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ

26/01/2020 at 6:12 PM

ୱାଘା ୨୬।୧:  କାଶ୍ମୀରରୁ ସମ୍ବିଧାନର ୩୭୦ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରଠାରୁ ଭାରତ-ପାକ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ତିକ୍ତତାରେ ଏବେବି ସୁଧାର ହୋଇନି। ସୀମାରେ ପାକ୍ ସେନା ବାରମ୍ବାର ଯୁଦ୍ଧବିରତୀ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନାବି ତାର ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଗତ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ୱାଘା-ଅଟାରୀ ବର୍ଡରରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହେଉଥିବା ମିଠେଇ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ବନ୍ଦ ଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ବି ହୋଇନଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୨୬ ଜାନୁୟାରୀ ସକାଳେ ଅର୍ଟାରୀ ବର୍ଡରରେ ଶହଶହ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ହୋଇଥିଲା। ଅପରାହ୍ଣ ୫ଟା ବେଳେ ‘ରିଟ୍ରେଟ୍’ ସେରିମନି ବି ଆଯୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଭାରତର ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଲାଗି ଯେଉଁ ହର୍ଷ ଉଭୟ ସେନାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଥାଏ ତାହା ରବିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା। ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସୀମାରେ ପାକ୍ ସେନା ବାରମ୍ବାର ସିଜ୍ ଫାୟାର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ପାକ୍ ସେନାର ଏଭଳି ହରକତକୁ ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଉଷ୍ମତା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଦେଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ଦିବସ ପାଳନର ମିଠେଇ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଛି।

କାଶ୍ମୀରରୁ ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଗୁହାରି କରିବୁଲୁଛି। ହେଲେ ତା ପ୍ରତି କେହି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନଥିବା ବେଳେ ହତାସ ହୋଇ ସୀମାରେ ଗୁଳିଗୋଳା ବିନିମୟ କରୁଛି। ଗତବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ପାକ୍ ବାୟୁସେନା ବିମାନ ଭାରତୀ ସୀମା ଭିତରକୁ ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରୟାଶ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ମିଗ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ନଷ୍ଟ ହେବା ଯୋଗୁ ପାଇଲଟ ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅଟାରୀ ବର୍ଡରରେ ପାକ୍ ଫେରସ୍ତ କରିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଭାରତ ପାକ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ତିକ୍ତତା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଜିବି ସୁଧୁରିନି।  

   Related Posts